Kalsiyum aljinat bilyeleri ile bakırın adsorpsiyonu
Adsorption of copper by calcium alginate beads
  1. Tez No: 105259
  2. Yazar: SELAHATTİN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KESKİNLER, YRD. DOÇ. DR. NUHİ DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada sodyum aljinattan üretilen kalsiyum aljinat bilyeleri kullanılarak atıksulardan bakır iyonlarının giderilmesi çalışmıştır. Yapılan denemelerde adsorpsiyon metodu ile bakır iyonlarının gideriminde; pH, başlangıç bakır konsatrasyonu, kalsiyum aljinat bilyelerinin yoğunluğu ve kalsiyum aljinat bilyelerinin fizikokimyasal özelliklerinin adsorpsiyon verimi ve adsorpsiyon hızı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Başlangıç bakır konsantrasyonu azaldıkça, pH değeri arttıkça bakır uzaklaştırma veriminin arttığı görülmüştür. Buna ilaveten %3.0 lük kalsiyum aljinat bilyelerinin %1.5 lik kalsiyum aljinat bilyelerine göre biraz daha iyi bir arıtım sağladığı, yine yaş bilyelerin kuru bilyelere oranla daha hızlı bir uzaklaştırma sağladıkları belirlenmiştir. Kalsiyum aljinat bilyeleri ile yapılan izoterm çalışmaları sonucunda Freundlich sabitleri Kf = 0.75, n =1.63 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This thesis studies the removal of copper ions from wastewater using calcium alginate beads which are produced from sodium alginate. During the removal of copper ions using adsoption, several experiments are made by modifiying variables such as pH value, initial copper concentration, density and physico-chemical proerties of calcium alginate beads to measure their effects on adsorption efficiency and adsorbtion speed. It was seen that the copper removal efficiency increased when the initial copper concentration decreased and the pH value increased. Furthermore, it was detected that %3.0 calcium alginate beads provided better refinement than %1.5 calcium alginate beads, and also wet beads provided faster removel than dry bads. As a result of the isotherm experiments of calcium alginate beads, Freunlich constants of Kf = 0.75, n = 1.63 were obtained