Fotosentez konusunda lise öğrencilerinde karşılaşılan kavram yanılgıları üzerine araştırmalar
The Investigations into high school students'misconceptions of photosynthesis
- Tez No: 105257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Lise öğrencilerinde fotosentez konusunda karşılaşılması muhtemel kavram yanılgılarının saptanması amacıyla yapılan bu çalışmada Erzurum İli Merkezinden seçilen bir pilot okulun (Mehmet Akif ERSOY Lisesi) öğrencilerine (11=88) toplam 1 8 soru içeren bir anket uygulanmış olup, elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak x2 Uyum Testi yardımıyla analiz edilmiştir. Öğrencilerde karşılaşılması muhtemel kavram yanılgıları; fotosentezin tanımı ve önemi, bitkilerin beslenmesi ve besin kavramı, ototrofluk, bitkiler tarafından (Vhı serbest bırakılması, gaz alışverişi, bitkilerde solunum, fotosentezin hayvanlar için önemi, fotosentez için güneş ışığından yararlanma ve enerji dönüşümü alt başlıkları altında incelenmiş olup, öğrencilerin çoğunluğunda fotosentezle ilgili kavram yanılgılarına rastlanmıştır. Bu yanılgıların genelde öğrencilerin günlük deneyimlerinin sınıf ortamına taşınmasından, konuların sınıfta öğrenilmesi esnasında sınıf ortamında öğrencilerin yanlış algılamaları sonucu ortaya çıkan eksik veya yanlış fikirlerden, ders kitapları veya öğretmenlerde bulunan mevcut kavram yanılgılarının öğrencilere sınıf ortamında yansıtılmasından kaynaklandığı kanaatine ulaşılmıştır. Bulgular, öğrencilerin çoğunluğunun bitkilerin gelişebilmeleri için toprak, su, CO2 ve güneş ışınlarına ihtiyaç duyduklarına inandıklarını, ancak fotosentez ile bunlar arasında herhangi bir ilişki kuramadıklarını ortaya koymaktadır. Ayrıca öğrencilerin fotosentez ile besin zinciri, karbon döngüsü ve bitkilerde solunum arasındaki ilişkileri yelerince bilmediklerini saptanmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, fotosentez konusunun öğrenciler için daha anlaşılabilir hale getirilebilmesi ve kavram yanılgılarının en aza indirilebilmesi için ders kitaplarında gerekli düzenlemelerin yapılması, fotosentez, ekosistem, karbon döngüsü ve bitkisel solunum konulan arasında gerekli korelasyonun sağlanmasının öğrencilerin fotosentezi daha kolay öğrenmeleri için yararlı olacağı kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The purpose of this study was to identify possible misconceptions about photosynthesis that high school students used to faced during biology education. For this aim, a questionnare which included totally 18 questions applied to the students (totally 88) of Mehmet Akif ERSOY High School (in central part of Erzurum Province) were chosen as a pilot school. The findings of questionnare were analyzed by using x2 application test. In this investigation, possible misconception about photosyhlhesis were analyzed under the headings of the definitions; the importance of photosynthesis, plant nutrition ve food concept, autotrophy, oxygen release by plants, gas exchange, respiration in plants, the importance of photosynthesis to animals, harnessing the sun's energy and energy transformation, and many students found with misconceptions. The misconceptions were found to be generally based on informal ideas that are formed from every day experiences which mostly children bring them into the classroom, incomplete or improper views developed by students during classroom instruction, erroneous concepts unconsciously propageted by teachers as well as textbooks. The findings shown that most of the students were unable to get a relationship between photosynthesis and plant growth. Students mostly believed that the plants were need of soil, water, CO2 and sun shine in order to growth well. As a result, in the light of this research, It has been suggests that it may be necessary to make more understanable the photosynthesis for students, and reducing misconceptions about photosynthesis to a minimal level during biology education. It may be necessary to review the photosynthesis on textbooks and establishing meaningful corralations between photosynthesis, ecosystem, carbon cycle and plant respiration.