Karaerik üzüm çeşidinde katlama ve GA3 uygulamalarının tohum çimlenmesi ve dinlenmesi üzerine etkileri
Effects of stratification and GA3 applications on seed germination and dormancy in grapes cv. Karaerik
  1. Tez No: 105268
  2. Yazar: YASEMİN HIZARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu araştırma, 2000-2001 yıllarında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait sera ve laboratuarlarda yürütülmüştür. Denemede materyal olarak Karaerik üzüm çeşidi kullanılmıştır. Çalışma, Karaerik üzüm çeşidi tohumlarının çimlenmesi üzerinde GA3 ve katlama uygulamalarının ayrı ayrı veya birlikte etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Taze üzümden çıkardığımız tohumlara 15, 30, 60 ve 90 gün soğuk katlama (4,2 °C); 24 saat suda bekletme; 100, 250, 500 ve 1000 ppm oranlarındaki GA3'de bekletme (24 ve 48 saat) ve GA3'de bekletme (100, 250, 500 ve 1000 ppm, 24 saat) + soğuk katlama (15, 30, 60 ve 90 gün) uygulamaları yapılmıştır. Bu uygulamalar yapıldıktan sonra tohumlar serada plastik kaplara ekilmiş ve çimlendirilmiştir. Sonuçta tohumların çimlenme süreleri, çimlenme oranlan ve çimlenme hızlan belirlenmiştir. Bu araştırmanın sonuçlan aşağıdaki gibi özetlenebilir: 24 saat suda bekletme uygulaması çimlenme süresi, çimlenme oranı ve çimlenme hızını etkilememiştir. Farklı sürelerde uygulanan katlamalar çimlenme süresini önemli ölçüde azaltmış, çimlenme hızım artırmış, çimlenme oranım etkilememiş veya olumsuz etki yapmıştır (15 gün katlama hariç). Bu çalışmada, farklı GA3 uygulamalan çimlenme oranını değiştirmemiş (24 saat 250 ppm GA3 uygulaması azaltmıştır), 48 saat GA3 uygulanan tohumlarda çimlenme süresi kısalmış, çimlenme hızı artmıştır. GA3 ve katlamanın birlikte uygulanması, genelde çimlenme süresini kısaltmış, çimlenme oram ve çimlenme hızını artırmıştır. Çalışmamızda, en yüksek çimlenme oram (% 70) 100 ppm GA3 +15 gün katlama uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried out in the greenhouse and laboratories of Agricultural Collage at Atatürk University, Department of Horticulture, in 2000-2001. In this study, seeds of grape cultivar of Karaerik used as a material. The objective of this research was to determine the effects of GA3 and stratification treatments alone or in combined on the seed germination in grape. The treatments included cold stratification at (+ 4 °C) for 15, 30, 60 and 90 days; GA3 application (100, 250, 500 and 1000 ppm) in 24 and 48 hour; cold stratification (15, 30, 60, 90 days) + GA3 application (100, 250, 500 and 1000 ppm) in 24 hour. After these treatments, seeds were sowed in plastic pots and germinated. The germination periods, germination rates and germination speeds of the seeds determined in this study. The result obtained from this research can be summarized as follow: The treatment of water (24 hour) hasn't affect, but it increased a little bit germination ratio and germination speed. Different stratification periods generally have reduced importantly germination period, have increased germination speed and haven't affect or have affect negative germination ratio (expect stratification for 15 days period). In this study, different treatments of GA3 haven't change (250 ppm GA3 application in 24 hour has reduced it), the treatment of GA3 in 48 hour has reduced germination 'period and have increased germination speed. GA3 and stratification treatments in combined generally have reduced germination period, have increased germination ratio and germination speed. In our study, the GA3 application + stratification for 15 days period has ensured the best germination rate (% 70).