Orta öğretim 9. ve 11. sınıflarda okutulan biyoloji derslerinden bazı genetik kavramların öğretimdeki zorluklar ve bu zorlukları aşmaya yönelik önlemler
The Difficulties in some genetic concepts during biology learning given cources at 9. and 11. classes of high schools and the precautions in overcome these difficulties
- Tez No: 105286
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada, orta öğretimde genetik konularının anlaşılmasında karşılaşılan zorlukların (kavram yanılgılarını) belirlenmesi ve bu kavram yanılgılarının yenilmesi amaçlanmıştır. Beraberinde; * Öğrencilerin genetik konusuna başlamadan önce sahip oldukları fikirleri, *Konunun öğretimi boyunca bu fikirlerde değişme olup olmadığım, *Bu fikirlerin ne ölçüde kabul edilebilir olduğunu, * Öğrenmeye engel olan kavramları anlamadaki zorluklan belirlemektir. Bu amaçla, Erzurum ili merkezi Ziya Gökalp Lisesinden seçilen öğrencilere 13, şıklı sorudan oluşan doldurma ve test uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatiksel analizinde t-testi kullanılmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlardan, özellikle öğrencilerin gen, kromozom ve hücre yapılan hakkında temel bilgi eksikliğinin var olduğu ve bilgi akışı yönteminde eksikliklerin olduğu sonucuna vanlmıştır. Bununla birlikte, genetikle ilgili terimler arasında öğrencilerde karşılaşılması muhtemel kavram yanılgılarının esas alınarak hazırlanan konu anlatımlanmn modelle desteklenerek konu ile ilgili genel bilgilerin iyileştirilmesine yardımcı olabileceği görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışma öğretmenlere, öğretmen adaylarına veya onlan yetiştiren öğretim elemanlanna, çocukların dışandan edindikleri kavram yanılgılarım düzeltirken ve öğrencilerin genetik ve kalıtım konularım daha iyi anlamalan için nerelerde daha fazla yoğunlaşmalan gerektiği konusunda fikirler verebilecektir. Bunun yanında, bu çalışmanın sonuçlan müfredat programı geliştiricilerine ve ders kitabı yazarlarına aynı yönde bazı ipuçlan sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In present study, to identify possible misconceptions about genetic subjects that high school students used to face during biology education, and to correction these misconceptions was aimed. In addition, *Ideas that students have about genetic before biology education * Whether it changes in this idea during education or not *What value it can be accepted that these ideas *To determine hardness in understood conceptions that it is difficulty in learning. For this purpose, a questionnaire, which included totally 13 questions (Including filling and test) applied to the students (totally 53) chosen from Ziya GÖKALP High School (in central part of Erzurum Province). The findings of questionnaire were analyzed by using t application test. According to results obtained, students have deficient in a basic knowledge, and in a knowledge flow. Therefore, it was seen that if a model was ready according to these misconception about genetic subjects, it will be assistance in improve of knowledge. As a result, this study will give ideas about to correct misconceptions that students have taken from outside and where they are focused in genetic subjects to teachers, teacher candidate and teachers in education faculty. Also, results of this study will give same ideas to authors and curriculum improvers.