Ortaöğretimde biyoloji öğretiminin yapı ve sorunları (Erzurum örneği)
The Fundamentals and problems of the biology teaching in secondary schools (example of Erzurum)
- Tez No: 105287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Biyoloji öğretmenleri, biyoloji eğitiminin yanında biyolojinin öğretimini de öğrencilere vermelidirler. Bu nedenle araştırmamızın amacı, biyoloji öğretiminin yapı ve sorunlarını tespit için, öğretmen ve öğrenci görüşlerinin birbiriyle mukayeseleri neticesinde elde edilen sonuçların değerlendirilmesine dayanmaktadır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket ve tarama yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler, Erzurum'daki lise ve dengi okullarda çalışan 34 biyoloji öğretmeni ile biyoloji dersini alan 585 öğrenciden alınmıştır. Verilerin analizinde istatistiksel metotlar kullanılmış ve bu analizler sonucunda biyoloji öğretiminin amaçları, sorunları, yöntemleri, araç-gereç ve soru tiplerine ilişkin öğretmen ve öğrencilerin verdikleri cevaplar arasında istatistiksel olarak manidar farklılıklar ortaya çıkmıştır. Laboratuar araç ve gereçlerinin yetersiz olduğu ve her konuyu destekleyecek deney yapılamadığı anlaşılmaktadır. Öğretmenlerin biyoloji derslerinde hiçbir yöntemi belirgin bir şekilde kullanmadıkları, sınavlarda birkaç soru tipinin bir arada kullanılması soru tipini uyguladıkları ve diğer soru tiplerine az yer verdikleri veya hiç yer vermedikleri anlaşılmıştır. Diğer taraftan öğrencilerin canlılar dünyasını öğrenmek, üniversiteye girişte fen puanını artırmak, genel kültür kazandırmak, canlıları sistematik olarak sımflandırmak, doğal çevreyi tanımak, biyoteknolojiyi öğrenmek, Türkiye'nin biyolojik zenginliğini öğrenmek, ekonomik değeri olan bitki ve hayvanları öğrenmek, tıbbi değeri olan bitki ve hayvanları öğrenmek, zararlı bitki ve hayvanları öğrenmek ve tabiatla iç içe yaşamayı öğrenmek maksadıyla biyoloji dersini aldıkları tespit edilmiştir. Öğretmen ve öğrenciler ders kitaplarındaki konuların seviyeye göre ağır işlenmediğini, kitapların basım kalitesi açısından yeterli olduğunu ve konuların öğretim döneminde yetiştiğini ifade etmişlerdir. Ayrıca öğretmenlerin sınavlarda sordukları soruların genelde kavrama ve bilgi düzeyinde olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The biology teachers should complete their tasks not only in education but also in teaching. Due to this reality, the main purpose of this study is to establish the fundamentals and problems of biology teaching. In order to carry out this the data obtained from the survey, applied both teachers and their pupils, has been used. The obtaining of the data was performed by use of scanning and questioner techniques. The data was based an the results of the survey and questionaries applied totally 34 biology teachers and 585 pupils who are learning biology at high schools in Erzurum. In the statistically analyses of the data obtained, there were significantly differences between the replies of teachers and pupils about the aim of biology teaching, problems, teaching methods, supplies and facilities, and question types. The results showed that laboratory materials and equipments are not good enough the perform the experiments for all subjects of biology to be taught. It was also concluded that, the teachers do not always use any particular methods in teaching, and they apply different questions types together in exams, and prefer usually matching type of them and do not apply the other type of questions very often or totally. On the other hand, it was found that the pupils desire to learn biology to get more information about livig things, to gain much more mark in university enterance examination, to learn biotechnology, to gain some knowledge about the biologycal richness of Türkiye, to obtain general knowledge, to classify living things correctly, to learn about natural environment, to know harmfull or beneficial plants and animals and to acces to live in nature together. The teachers and pupils declared that the core subjects of biology are both satisfying and at understandable levels. The press quality of text books are adequate and curriculums are completed on the time. It was also understood that the questions asked in the exams are at comprehension and knowledge types.