Orta öğretim biyoloji derslerinde biyoteknoloji konularının yeri, öğrencilerin biyoteknolojiye olan ilgilerinin belirlenmesi
Importance of biotechnology in biology and studies of student interest in secondary education
- Tez No: 84175
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, orta öğretim 9., 10., 11. sınıflardaki öğrencilerin biyoteknoloji konularına olan ilgileri ve biyoteknoloji konularının orta öğretim ders programlarında ve okutulan tüm ders kitaplarında ne ölçüde yer aldığı araştırılmıştır. Orta öğretim kurumlarında biyoteknoloji eğitiminin düzeyini ve öğrencilerin biyoteknoloji konularına olan ilgilerini belirlemek amacıyla, bir anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anket Ankarada'ki örnekleme yöntemi ile seçilen 6 orta öğretim kurumundan 100 öğrenciye uygulanmıştır. Yapılan çalışmalarda, 1997-1998 öğretim yılına kadar okutulan orta öğretim ders programlarında ve ders kitaplarında“Biyoteknoloji”başlığı altında bir konunun yer almadığı, sadece biyoloji derslerinde biyoteknoloji ile ilgili bilgilerin yer aldığı konuların bulunduğu saptanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 24.01.1997 tarih ve 522 sayılı kararı ile hazırlanan ve 1998- 1999 öğretim yılında uygulanmaya başlanan yeni orta öğretim ders programına ise“Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliği”başlığı altında yeni bir bölümün eklendiği belirlenmiştir. Öğrencilere uygulanan anket sonucunda, öğrencilerin %65'nin, biyoteknoloji ile ilgili konuları sevdikleri tespit edilmiştir. Öğrencilerin çok büyük çoğunluğunun (%89) biyoteknolojinin önemini bildikleri ama okullarda biyoteknoloji konusuna yeterince yer verilmediği, verilen bilgilerin de yeterli düzeyde olmadığı ve önemi hakkında gerekli açıklamaların yapılmadığı belirlenmiştir. Bu da orta öğretim programlarının eksikliğinden kaynaklanmaktadır; en kısa zamanda programların gözden geçirilerek güncelleştirilmesine gerek vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examined the interest of the students in the grades 9th, 10th, 11th towards the biotechnological matters and also it investigated at which level the textbooks used in the secondary schools contained these issues. To achieve these goals a survey questionnaire was administered to 100 students attending to the secondary schools in Ankara. The data obtained indicated that the topic of biotechnology was not included either in curricula or in textbooks until 1997-98 school year and that this topic was only studied in the biology courses. However the new curriculum passed in January 01, 1997 with the number of 522 contains a topic named“Biotechnology and the Genetic Engineering”. Also it was found out that 65 % of the students involved in the study likes the topics related to biotechnology. Majority of the students (89%) were found to know the significance of the topic; however such topic was not so intensively included in the courses and the knowledge given to the students regarding biotechnology was not at a sufficient level. This fact results from the deficiency of the secondary science programs. Therefore the programs must be revised and updated as soon as possible.