Kur'an'a göre korku
Fear according to the Qur'an
  1. Tez No: 99807
  2. Yazar: İSMAİL HİLMİ BİLGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PAÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Korku, insandaki temel duygulardan biridir.“Bir tehlike veya bir tehlike düşüncesi karşısında uyanan kaygı duygusu”olarak tanımlanan soyut bir kav ramdır. Kur' an literatüründe bu kavramı ifade eden birden fazla kelime vardır. Korku kavramını genel anlamı ile ifade eden kelime uhavf“ kelimesidir. ”Kur'an'a Göre Korku" konusunun işlendiği bu çalışmanın birinci bölü münde korku kavramının tanımı yapılmış; Kur 'an 'da bu kavramı ifade eden keli meler tespit edilmiştir. Sonra insanı ve onun duygularını inceleyen felsefe, psiko loji ve tasavvuf ilimlerinin korku olgusuna bakışı belirlenmiştir. İkinci bölümde, önce İslam öncesi Arap toplumunda korku olgusu ele a- lınmış sonra da tezin ana muhtevasını oluşturan Kur' an' da korku olgusu, ele alı nış biçimi ve kullanılış amacı belirlenmiştir. Bu bölümde daha çok Kur' an ayetle rine yer verilmiş, ayetler bir düzen içerisinde ele alınarak Kur 'an 'in bu konuda neler söylediği tespit edilmiştir. Amaç insanların korku olgusunu doğru anlamala rına katkı sağlamak, korkuyu yerinde ve insanın ahlakî gelişiminde doğru kullan malarına yardımcı olmaktır. Kur 'an, dünyevi korkulardan çok Allah korkusu üzerinde durmaktadır. O, fıtrî bir duygu olan korkuyu insanın iç dünyasında bir oto kontrol sistemi kurmak, onun aşırılığa kaçan arzu ve isteklerini frenlemek ve insanı iyi işler yapmada ha rekete geçirmek için pozitif yönde kullanmıştır. 98Sonuç olarak denilebilir ki, korku varlığı herkes tarafından kabul edilen insandaki temel duygulardan biridir. Felsefe, özellikle varoluşçu felsefe korkunun insanın kendini tanımasındaki katkısına dikkat çekerken, psikoloji ilmi daha çok korkunun canlı varlıkların kendini koruması yönündeki katkısına dikkat çekmiş tir. Kur' an ise korku ve kaygının hem insanın bireysel olarak kendini tanıma sındaki hem de sadece dünyevi değil aynı zamanda uhrevi tehlikelerden de korun masındaki işlevini ön plana çıkarmıştır. Kur' an bu bağlamda korkuyu kullanmış tır.
Özet (Çeviri)
Fear, is one of the basic innate feelings in human beings. It is a term de scribing a situation of anxiety in presence of danger or a possibility of a danger. There are many words in the Qur'an related with this term. The word which generally express this feeling in the Qur'an is "Havf. In the first part of this work, a description of fear is given and the other words related with fear are stated Then, the points of view of the other sciences - studying on man 's emotions like Philosophy and Psychology as well as Islamic Sufism- are added. In the second part, as a beginning, fear in Arabian society before Islam is examined, after that the main subject of this work, that is; fear according to the Qur'an with verses of the Qur'an and aims of its being said are presented for con sideration. The main object in submitting this thesis is to help ourselves in under standing this feeling in a right way with the guidance of the Qur'an and to con tribute to mankind in progress of moral faculty. The Qur'an gives importance especially to fear from Allah, rather than fear from things in this world. It uses this innate feeling in a positive way as a mean of stopping man 's immoral desires. Finally, it can be said that fear is one of the main innate feelings in each human being. While Philosophy, especially, existantialism, calls attention to its use in knowing your self, Psychology calls attention to its use in protection from 100worldly dangers. The Qur'an, on the other hand, calls attention to its use not only in knowing yourself but also in protection from dangers in the present world and in the hereafter.