Gazbeton yapı ürünlerinin toplu konutlarda kullanımı
Usage of aereated concrete construction elements in mass production of houses
- Tez No: 93699
- Danışmanlar: PROF. HAKKI ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Konut yapılanımı büyük bölümü kalitesiz, sağlıksız ve ekonomik olmayan şartlarla uygulanmaktadır. Gazbeton yapım sistemi bu koşullara çözüm getirecek bir alternatif olarak karşımızdadır. Bu araştırma çalışmasında gazbeton yapı ürünlerinin toplu konut uygulamalarında kullanımı sırasında uyulması gereken tasarım ve uygulama kurallarının belirlenmesine ve açıklanmasına çalışılmıştır. Dolayısı ile çalışmanın bütününün incelenmesinde karşılaşılabilecek olan bazı kavram ve tanımlar konunun iyi anlaşılabilmesi için başta verilmiştir. Gazbeton yapı ürününün tanımı, gelişiminin tarihçesi ve üretim süreci incelenmiş, Türk Standatlan Enstitüsü'nün TS 493 / Ocak 1988“Gaz ve Köpük Beton Yapı Malzeme ve Elemanları”standartları ile DİN normlarına göre belirlenmiş gazbeton yapı ürünlerinin fiziksel özellikleri belirtilmiştir. Gazbeton yapı ürünlerinin toplu konut üretiminde kullanımı üzerine incelemeler yapılmış ve uyulması gereken kurallar şu üç ana başlık altında belirlenmiş ve açıklanmıştır: - Gazbeton yapı ürünlerinin üretiminde uyulması gereken kurallar. - Mimari proje sürecinde tasarımcının uyması gereken kurallar. - Gazbeton yapı ürünlerinin uygulanmasında uyulması gereken kurallar. Yapılan bu araştırmalar ışığında gazbeton yapı ürünlerinin ülkemizdeki uygulama biçimleri üzerine değerlendirme yapılmıştır. Donatılı ve donatışız gazbeton yapı ürünleri ile yapı üretimi örneklerle açıklanmıştır. Ayrıca deprem bölgelerinde uygulanan gazbeton üretim sistemleri ile ilgili olarak hazırlanmış çeşitli deney ve raporlara yer verilmiştir. Gazbeton yapım sistemleri ile diğer yapı ürünleri arasında maliyet ve yarar açısından karşılaştırmalar yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise daha önceki bölümlerde verilen bilgiler doğrultusunda gazbeton yapı ürünlerinin toplu konutları tasarım, uygulama ve kullanım aşamalarında sağladığı yararlar belirlenmiştir. Gazbeton yapı ürünlerinin toplu konutların üretim amaçlarına uygun yapım malzemesi ve yapım sistemi olduğu sonucuna varılmıştır. 1. Standart, Yapımda standartlaşma, Rasyonalizasyon. 2. Gazbeton tanımı, üretimi, fiziksel özellikleri. 3. Üretim, projelendirme ve uygulanmasında uyulması gereken kurallar. 4. Ülkemizdeki uygulama biçimleri, deprem deney raporları, maliyet - yarar ilişkisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An important percentage of houses are not economic, healthy and of good quality, and aereated concrete building system presents an alternative. This research work displays the rules for design and application of aereated concrete construction elements in mass housing. To comprehend the whole of this work, some of the notions and descriptions are given in the beginning. Definition, history and production process of aereated concrete construction elements are researched and their physical properties are defined in Institute of Turkish Standarts TS 493 / January 1988“Foam and Aereated Concrete Materials and Elements”standarts and DIN standarts that are listed. Usage of aereated concrete construction elements in mass production of houses is explored and rules for application are stated and defined in three major topics: - Rules for producing aereated concrete construction elements. - Rules for architect in design process. - Rules for applying aereated concrete construction elements. Usage of aereated concrete construction elements in Turkey is discussed according to those researches. Building using normal and reinforced aereated concrete construction elements is defined wih examples. And also experiments and reports about production process applied in earthquake regions are listed. Finance and other advantages of aereated concrete building systems are compared with other building systems. In the conclusion chapter, design, application and usage of mass housing with aereated concrete construction elements and their advantages are listed according to the previous chapters. It is determined that aereated concrete construction elements are suitable for production of mass houses. 1. Standart, Standardization in construction, Rationalization. 2. Definition of aereated concrete, its production and physical properties. 3. Rules for production, design and application. 4. Application in Turkey, reports of earthquake experiments, finance comparison XI