Türkiye sularında orkinos (Thunnus thynnus L. 1758) balığı işletmeciliğin mikro ve makro ölçekte değerlendirilmesi
Investigation of bluefin tuna ranching in Turkey sea as micro and macro scales
- Tez No: 169649
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK İŞGÖREN EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
V ÖZET TÜRKİYE SULARINDA ORKİNOS (Thunnus thynnus L. 1758) BALIĞI İŞLETMECİLİĞİNİN MİKRO ve MAKRO ÖLÇEKTE DEĞERLENDİRİLMESİ Bülent ALTINBULAK Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Yetiştiriciliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Dilek İŞGÖREN EMİROĞLU Ekim 2005, 84 sayfa Bu çalışmada Türkiye'de 2000 yılından beri yapılmakta olan orkinos (Thunnus thynnus L, 1758) yetiştiriciliği değerlendirilmeye çalışılmıştır. Yüksek bir ekonomik değere sahip olan orkinos balığının yetiştiriciliği su ürünleri sektörüne yeni ve karlı bir üretim sahası açmıştır. Üretim periyodu, orkinos gırgırlan ile yapılan avcılık ile başlar. Avlama Nisan-Mayıs aylarında gerçekleştirilir. Orkinosların dalgıçlar yardımı ile canlı olarak büyük ölçekli kafeslere transferinden ve kafeslerin üretim sahasına çekilmesinden sonra biten av aşamasını, balıkların yaş yemle beslenmesi ile 3-7 ay süren kilo aldırma aşaması takip eder. Besleme devam ederken balıklar 2-3 ay sonra taze soğutulmuş olarak 2-3 ton'luk partiler halinde hava yolu ile Japonya'ya ihraç edilmeye başlanır. İşletmelerde 4-6 ay sonra büyük hasadı yapılan orkinoslar, şoklama ve soğuk hava ünitelerine sahip büyük gemilerle Japonya'ya ihraç edilmektedir. Bu çalışmada sonuç olarak aktif halde üretim yapan 5 çiftliğin 3 'ünde aktif olarak çalışılarak elde edilen gözlemler ve yüz yüze görüşmelerden edinilen veriler ışığında sektöre yönelik olarak avcılık, besleme, hasat, pazarlama gibi konular araştırılmıştır. Anahtar Kelimeler; Orkinos, Türkiye, Besicilik
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT INVESTIGATION OF BLUEFIN TUNA RANCHING IN TURKEY SEA AS MICRO AND MACRO SCALES Bülent ALTINBULAK MSc in Aquaculture of Fisheries Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Dilek İŞGÖREN EMİRO?LU October 2005, 84 pages In this study, ranching Tuna that has been realising since 2000 in Turkey is investigated. Owing to great economic wolue, ranching Tuna provided new and profitable production areas. The production period has been starting catching with pure-seine. Fishing period continues between April to May. Periods of feeding with fresh food and fattening that has been casting 3-7 months follow fishing period which Bluefin tuna have been transferred large scale cages by divers. After 2-3 months as the fattening period has been carried on fishes were harvested and than imported as a fresh frozen in 2-3 tonnes of parties. The and of feeding period, after 4-6 months, harvested Tunas were imported to Japan by reefe vessels with freezing storages. As conclusion, three firms in five firms that have been ranching turkish tuna were investigated in terms of subjects involved the sector such as catching, feeding harvesting, exporting, distributing channels, marketing and management by using datas collected from personal interviews and observations. Key Words; Bluefin tuna,Turkey, Ranching