Türkiye sularında yakalanan ve yetiştiriciliği yapılan levreklerde (Dicentrarchus labrax linnaeus, 1758) diplectanid türlerin (monogenea, dıplectanıdae) moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of diplectanid species in sea bass (dicentrarchus labrax linnaeus, 1758) reared and captured off turkish waters
  1. Tez No: 513493
  2. Yazar: COŞKUN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN ZAFER PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Aquatic Products, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu araştırmada ilk kez ülkemiz karasularında avlanan ve yetiştirilen levreklerin (Dicentrarchus labrax) solungaçlarını enfekte eden diplectanid türlerin (Monogenea, Diplectanidae) moleküler identifikasyonu ve filogenetik ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Karadeniz ve Ege Denizi'nde avlanan ve yetiştirilen toplam 40 adet levreğin parazitolojik muayenesi yapıldı. Levreklerin solungaçlarından izole edilen diplectanidlerin morfolojik identifikasyonu yapıldı. Morfolojik olarak teşhis edilen izolatların (GZP-1-5) moleküler identifikasyonları ve karakterizasyonu için 28S ribozomal RNA (rRNA) ile 18S rRNA-ITS-1 gen bölgeleri spesifik primerler ile çoğaltıldı. PZR analizleri sonrasında diplectanid türe ait izolatların aynı primerler ile DNA dizi analizleri yapıldı. Elde edilen sekansların filogenetik ağaçı Maximum Likelihood metodu ile oluşturuldu. Bulgular: Parazitolojik incelemeler sonucunda levreklerin solungaçlarında Diplectanum aequans (Wagener, 1857) türü teşhis edildi. Türkiye karasularında yetiştirilen ve avlanan levreklerde D. aequans'in enfeksiyon oranı %100, enfeksiyon yoğunluğu 15,10 olarak tespit edildi. GZP-1 izolatının (MH400167) 18S rRNA-ITS-1 gen bölgesinin Fransa (AJ276439) ve İtalya'dan (AM943816) izole edilen D. aequans türü ile %100 identik olduğu saptandı. Bununla birlikte 28S rRNA gen bölgesi yönünden GZP-1 izolatı (MH400186) ile diğer Diplectanum türleri arasında genetik uzaklık % 21,2-30 olarak saptandı. Sonuç: Bu tez çalışması ile dünyada ilk kez D. aequans türüne ait GZP-1 izolatının 28S rRNA gen bölgesi moleküler olarak karakterize edilerek MH400186 erişim numarası ile Genbank veri tabanına kayıt edildi. Aynı zamanda ülkemize ait GZP-1 izolatının 18S rRNA-ITS-1 gen bölgesinin moleküler karakterizasyonu ilk kez yapılarak MH400167 erişim numarası ile Genbank veri kaydı yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to molecularly identify and determine the phylogenetic relations of diplectanid species (Monogenea, Diplectanidae) that infects the gills of the sea bass' (Dicentrarchus labrax) that captured and reared in our territorial waters for the first time within the present study. Materials and Methods: At a total of 40 sea bass that captured and reared in the Black and Aegean Sea were parasitologically examined. Molecular identification was carried out the diplectanids that isolated from the gills of the sea bass. 28S ribosomal RNA (rRNA) and 18S rRNA-ITS-1 gene regions were amplified with the specific primers for molecular identification and characterization of the morphologically identified isolates (GZP-1-5). DNA sequencing was made with the same primers of the isolates belong to diplectanid species after PCR analyzes. Phylogenetic tree was conducted by the Maximum Likelihood method of the obtained sequence analyzes. Results: Diplectanum aequans (Wagener, 1857) species were identified within the parasitological examinations of sea bass' gills. The prevalence of the D. aequans as 100%, and intensity as 15.10 were detected in the sea bass that reared and captured in the Turkish territorial waters. The 18S rRNA-ITS-1 gene region of the GZP-1 isolate (MH400167) was found 100% identical with the French (AJ276439) and Italian (AM943816) isolates collected from D. aequans species. Moreover, pairwise distance of the GZP-1 isolate (MH400186) from the other Diplectanum species for the 28S rRNA gene region detected as 21.2-30%. Conclusion: Within this thesis research the 28S rRNA gene region of the GZP-1 isolate belongs to the D. aequans species was molecularly characterized for the first time in the World and submitted to the GenBank with an MH400167 accession number. At the same time, the 18S rRNA-ITS-1 gene region of the GZP-1 isolate that belong to our country were molecularly characterized for the first time and submitted to the GenBank with an MH400167 accession number.