İnşaat projelerinin uluslararası finansmanında karşılaşılan problemler
The Problems of construction projects in international finance
  1. Tez No: 105374
  2. Yazar: H. ASLAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
OZET- Günümüz dünyasındaki mali liberalleşme ya da sermaye piyasalarının küreselleşmesi ile birlikte gerek mali yatırımcılar ve gerekse fon kullanmak isteyen kişi, kurum ve işletmeler artık yalnızca bulundukları ülke piyasalarının dar sınırlan çerçevesinde harekete bağlı kalmak zorunda değildirler. Bunun yerine dünya piyasalarındaki fırsatları değerlendirmek gibi bir seçeneğe sahip bulunurlar. Kuşkusuz bu olanağın sınırları ülkeden ülkeye, kişiden kişiye veya piyasadan piyasaya değişebilir. Ancak mali faaliyetlerin giderek daha da fazla bir küresellik kazanma ilkesi ile büyüdüğü günümüz dünyasının göz ardı edilemez bir gerçeğidir. Uluslararası finans işlemlerinin büyük bir bölümü sınır ötesi mali fon akımları biçimindedir. Ancak bu kapsamda ele alınan bir kısım işlemler ise bir fon giriş çıkışı olmadan doğrudan o ülke sınırları içinde gerçekleştirilirler. Bunların“uluslararası”niteliği ana ülkede yabancı bir paraya bağlı olmalarından veya yabancılar tarafından yapılmalarından ileri gelir. Sözgelimi bir ülkedeki döviz piyasası işlemleri ile dövize bağlı iç yatırım ve borçlanmalar, yabancı bir paraya bağlı olan iktisadi hareketler olmaları sebebiyle uluslararası finansın konulan arasında yerini alırken; çok uluslu bir işletmenin, faaliyette bulunduğu bir dış ülkede ve o ülke parası ile yaptığı yatınm ve borçlanmalar, yabancılar tarafından yapılan iktisadi hareketler olmalan sebebiyle uluslararası finansın sahası içinde değerlendirilirler. Uluslararası ticarette sağlanan gelişmeler, fon akımlannı hızlandıncı ve genel olarak kaynak etkilerini arttıncı sonuçlar doğururken diğer yandan ithalatçı, ihracatçı, dış yatırımcı ve fon kullanıcılan açısından bir takım sakıncalan da beraberinde getirmektedir. Çünkü dışa açılma derecesinin artması, ulusal ekonomileri daha büyük ölçüde dış piyasa şoklanndan etkilenebilir bir duruma getirmiştir. Bu durumda ithalatçı ve ihracatçı gibi ticari işletmecilerle dış yatınmcı ve kaynak kullanıcılannın karşılaştıklan risklerde de önemli artışlar olmuştur. Sözgelimi kur belirsizlikleri ilgili risklere bir örnek olarak verilebilir. Bunlar döviz kurlannda öngörülemeyen değişmelerin doğurduğu riskleri kapsar. Aynca ithalatçı firmanın veya kaynak kullanıcı konumundaki yabancılann borçlarını ödeyememeleri ya da ödemekten kaçınmalan da uluslararası ticaretin getirdiği veya mevcut riski arttırdığı sorunlar arasında sayılabilir. Bu tür riskler yurt içi ticari ve mali ilişkilerde de sözkonusudur. Ancak sınır ötesinde yerleşik ve birbirini yeterince tanımayan firmalar arasında daha da fazladır. XVIIINihayet bunlardan ayrı olarak uluslararası ticarette, yabancı bir ülkede hükümetin yabancılara ait alacakları dondurması, kambiyo denetimi uygulaması, kar transferlerini sınırlandırması ya da çok çok kötümser bir yaklaşımla ülkedeki yabancılara ait üretim tesislerinin tümden millileştirilmesi v.s. gibi siyasi nitelik taşıyan riskler de sözkonusudur. Risk faktöründeki artış ise uluslararası ticari ve mali alandaki serbestleşmenin yararlarını azaltıcı bir etki doğurabilir. Özetle; günümüz dünyasında ekonomik ve mali liberalleşme ile iletişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler sonucu farklı ülkelerdeki mali piyasalar adeta tek bir piyasa yapısı içinde bütünleşmiş gibidir. Mali piyasalardaki bu küreselleşme eğilimleri ise mali yatırımcılar ve finans yöneticileri için yeni fırsatlar yaratırken aynı zamanda yeni risk ve sorunların da ortaya çıkmasına neden olmuştur. Uluslararası mali ilişkiler alanındaki gelişmeler ülkelerin ekonomilerini her yönüyle etkiler hale gelmiş; döviz kurlarındaki bir gelişme yalnızca döviz ticareti yapanları etkilemekle kalmayıp ülkede genel olarak maliyetleri yükselterek enflasyon hızım artırabilemekte ya da bir büyük ülkede faizlerin yükseltilmesi kısa süreli mali fonları bu ülkeye doğru çekerek diğer ülkelerde yatırımların azalmasına ve işsizliğin artmasına yol açabilir olmuştur. XIX
Özet (Çeviri)
-SUMMARY- Instead of it, they have a sort of chance to use the oppurtunuites. Of the boundaries of this opportunities may change according to country to country, people to people and market to market. But there is an obvious reality that financial facilities are becoming global more and more. Most of the internatioanl finance facilities include financial fund flow. But there are some other kind of financial functions in the boundaries of country without being fund coming ins and outs. These financial actitivites are made by foreigners and depend on the foreign money so they are called from this reason as international. For instance, exchange market functions, internal investments and debts which are dependent on foreign currency,. take their places in the international finance subject like the investments and debts of multinational firms in a foreign country. The developments in foreign trade market cause an impact of accelerating fund flow and increasing resource effects, where exporters, importers, foreign investors and f;nd users get some drawbacks from this developments. Because, the increase in external opening degree brings the national economies more sensitive to foreign market shocks. So, under these circumstances, degree of risk has increased for importers, exporters and fund users. As an example, exchange uncertainity situations can be given. This causes to a kind of level of risk. In addition to this, when importer firms or foreigners who are in the position of using resources cant or dont want to pay their debts, another risk automatically emerges as related with international trade. This type of risks are also present in the domestic commercial and financial relationships but out of boundaries of the country, it is more possible situation than the domestic market. In the international trade as apart, there are also another kind of risk possibilities like the cancelling the credits, application of exchange inspection, limiting the profit transfer and pessimisticly nationalization of the foreign establishments which might have done by governments. Increase in the degree of risk of course will have a decreasing impact over the benefits of self-governing in the international commercial and financial area. As to summarize, in today's world, as a result of economic and financial liberalization and ongoing development on the communication sector, financial markets in the different countries are becoming together and merging under one title. This globalization trends in financial markets not only creates new opportunities for finance managers and investors, but also cause to emerge new risks and problems. Today's finance atmosphere, international financial relationships have different kind of effects and conclusions for countries ongoing economic route. As an example, any changes in the exchange rate does not only influence the exchangers but also the increase in inflation and interest rates. Likely, increase in interest rates in a developed country, may result in influx of short-term financial funds to the country while the investments may decrease and unemployment rate increase in other developing and underdeveloped countries.