Gökkuşağı alabalık (Oncorhynchus mykiss, walbaum) larında bazı immunostimulan'ların spesifik olmayan bağışıklık sistemi üzerine etkisi
The Effect of some immunostimulants to the non-specific immune system of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, walbaum)
  1. Tez No: 105415
  2. Yazar: SÜHEYLA DÜĞENCİ KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN CANDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET GÖKKUŞAĞI ALABALIK {Oncorhynchus mykiss, Walbaum) LARINDA BAZI İMMUNOSTİMULAN' LARIN SPESİFİK OLMAYAN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİSİ Bu çalışmanın amacı, farklı oranlarda MacroGard, Schizosaccharomyces pombe, Schizosaccharomyces pombe P450 içeren yemlerle beslenmenin gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) spesifik olmayan savunma mekanizması üzerine etkisini belirlemektir. Bu amaçla balıklar, % 0,1 ve % 1 oranlarında MacroGard, % 0,1 ve % 1 oranlarında S. pombe, % 0,1 ve % 1 oranlarında S. pombe P450 içeren yemler ile üç hafta boyunca beslenmiştir. Beslemeden sonra fagositoz, intraselüler ve ekstraselüler respiratory burst, serum lizozim ve plazma toplam protein miktarı, lökosit sayısı, spesifik büyüme oranı, kondüsyon faktörü değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF SOME IMMUNOSTIMULANTS TO THE NON-SPECIFIC IMMUNE SYSTEM OF RAINBOW TROUT (Oncorhynchus my&ws,Walbauin) The aim of this study was to determine the effect on non-specific defence mechanisms in rainbow trout {Oncorhynchus myMss) fed diets containing different doses of MacroGard, Schizosaccharomyces pombe and Schizosaccharomyces pombe P450. In a period of three week, fish were fed with 0,1 % and 1 % MacroGard, 0,1 % and 1 % S.pombe, 0,1 % and 1 % S.pombe P450 concentration in food. Then, phagocytosis, intracellular and extracellular respiratory burst activity, lysozyme activity, total protein, leucocyte counts, specific growth ratio and condition factor values were determined.