Farklı bitkisel yağlar içeren yemlerin levrek (Dicentrarchus labrax L.1758) yavrularında büyüme performansı ve vücut kompozisyonuna etkisi
The effect of feed containing different kinds of vegetable oil on growth performance and body composition of seabass (Dicentrarchus labrax L., 1758) juvenile
- Tez No: 105414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ŞENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Farklı Bitkisel Yağlar İçeren Yemlerin Levrek {Dicentrarchus labrax L., 1758) Yavrularında Büyüme Performansı ve Vücut Kompozisyonuna Etkisi Bu araştırmada, Muğla ili Milas ilçesine bağlı Ören beldesinde bulunan özel sektöre ait bir işletmede yürütülmüştür. Başlangıç ağırlıkları ortalama 7.58±0.13 g olan deniz levreği (Dicentrarchus labraxymn. yavru yemlerinde balık yağı yerine bitkisel yağlardan soya, mısır, ayçiçek ve zeytin yağı kullamlarak, bu yağların balıkta büyüme performansı ve vücut kompozisyonuna etkisi incelenmiştir. Balıkların büyüme parametreleri; balıklarda yapılan ölçümler sonucunda bireysel canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme hızı, yemden yararlanma oram, kondüsyon faktörü ile karkas oram, hepatosomatik indeks ve viserosomatik indeks değerleri hesaplanmıştır. Araştırmada kullanılan yem ve balık örneklerindeki besin maddeleri miktarı, yağ asidi kompozisyonu ile balıklardan alman karaciğer örneklerindeki toplam yağ ve yağ asitleri saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre balık yağının kullanıldığı kontrol grubu ile bitkisel yağların kullanıldığı deney gruplarındaki büyüme performansı ve vücut kompozisyonu karşılaştınlmıştır. Balıkların büyüme performansı değerlerine uygulanan varyans analizi sonucunda gruplar arasındaki farkın önemsiz olduğu görülmüştür (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The Effect of feed containing different kinds of vegetable oil on growth performance and body composition of seabass (Dicentrarchus labrax L., 1758) juvenile This study was performed in a hatchery hause of private enterprise in the town Ören, Muğla. Soybean, corn, olive oil and sunflower oil are used in the feed of seabass juvenile which approximately weigh 7.58±0.13 g and they studied the effect of feed on growth performance and body composition. Parameters of the juveniles growth performance; individual growth performance, specific growth rate, feed consumption, condition factor, carcass ratio, hepatosomatic and viserosomatic index values were calculated. The amount of nutrients, fatty acid composition in the samples of feed and fish used in the study, and total fat and fatty acid in the liver samples taken from fish were determined. According to the results of the study, growth performance and body composition of the fish; control group in which fish oil used and experiment groups in which vegetable oil is used are compared. As a result of variance analysis applied to growth performance of the fish, they found out that the difference between groups is unsignificant (P>0.05).