Çeşitli dezenfektan maddelerin antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması
Evaluation of the antimicrobial activity of various disinfectant agents
- Tez No: 105433
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN ÇOTUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Çeşitli Dezenfektan Maddelerin Antimikrobiyal Aktivitelerinin Araştırılması Çalışmamızda farklı gruplara ait on değişik dezenfektanın (SprintT, End-BacT, Bacillol PlusT, MinudesT, IncidurT, Gemacide PN-50T, SirafanT, %70 Etil Alkol, Sodyum Hipoklorit, KohrsolinT), dört değişik mikroorganizma (C.albicans, S. aureus, P. aeruginosa, B.subtîlis) üzerine yaptığı etkiler kalitatif süspansiyon testi yöntemi ile araştırılmıştır. Ayrıca piyasada en yaygın dezenfektan olarak kullanılan SirafanT ve Sodyum Hipoklorit'in süspansiyon ve biyofilm haldeki mikroorganizma hücreleri üzerine yaptığı etkilerde incelenmiştir. Aynı zamanda bu iki dezenfektanın vegetatif ve spor haldeki B.subtilis üzerine etkileri de araştmlmıştır. Dezenfektanların mikroorganizmalar üzerine yaptığı etkiler değişik konsantrasyon ve temas süreleri uygulanarak ölçülmüştür. Araştırmada kullanılan kuarterner amonyum(QAC) büeşiMerinin(Sprint, End- Bac, Gemacide-PN-50, Sirafan) denenen mikroorganizmalar üzerine etkileri konsantrasyonlarına bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte, genelde P. aeruginosa ve B.subtilis 'va bu dezenfektanlara daha az duyarlı olduğu saptanmıştır. Denenen dezenfektan çözeltilerinden Kohrsolin'e C.albicans'm, End-Bac'e S.aureus'vn, Incidur' a P. aeruginosa ve B..subtilis' in en duyarlı mikroorganizmalar oldukları tespit edilmiştir. P. aeruginosa 'nın en dirençli olduğu dezenfektanın Kohrsolin olduğu saptanmıştır. % 70'lik alkol ise deneyde kullanılan tüm mikroorganizmaların vejetatif şekillerini ise 1 dakikada öldürmüştür.Aynca süspansiyon haldeki mikroorganizmaların dezenfektanlara karşı biyofilm haldeki mikroorganizmalardan daha duyarlı olduğu tespit edilmiştir.Buna göre süspansiyon ve biyofilm halindeki C.albicans'm Sirafan'a en duyarlı, B.subtilis'va en dirençli, süspansiyon ve biyofilm halindeki S.aureus'vm Sodyum hipoklorit'e en duyarlı, C.albicans ve B.subtilis'in ise en dirençli mikroorganizmalar olduğu anlaşılmıştır. Bunun yanısıra biyofilm haldeki B.subtilis sporlarının dezenfektanlara karşı, süspansiyon haldeki B.subtilis hücrelerine göre daha dirençli olduğu görülmüştür ; Sirafan' m %1'lİk konsantrasyonu süspansiyon haldeki B.subtilis sporlarını 20 dakikada, biyofilm haldeki B.subtilis sporlarım 30 dakikada, Sodyum hipoklorit'in %0,04'lük konsantrasyonu süspansiyon haldeki B.subtilis sporlarım 10 dakikada, biyofilm haldeki B.subtilis sporlarım ise 30 dakikada öldürdüğü bulunmuştur.Aynca dezenfektanlara karşı B.subtilis sporlarının, vejetatif B.subtilis hücrelerine göre daha dirençli olduğu saptanmıştır ; Sirafan'ın %3'lük konsantrasyonu B.subtilis sporlarım 20 dakikada, vejetatif B.subtilis hücrelerini 10 dakikada, Sodyum hipoklorit'in %0,04'lük konsantrasyonunun B.subtilis sporlarım 10 dakikada, vejetatif B.subtilis hücrelerini ise 2,5 dakikada öldürdüğü bulunmuştur. Bu bağlamda çeşitli uygulama alanlarında, kullanılacak olan dezenfektanların, uygulama alanlarındaki mikroorganizma tipine göre seçilecek konsantrasyon ve temas süreleri, süspansiyon ve biyofilm deneyleri yapılarak tespit edilmesinin gerekliliği ortaya çıkarılmıştır. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY "Evaluation of the Antimicrobial Activity of Various Disinfectant Agents' In this study, the effects of ten different disinfectants (SprintT, End-BacT, Bacilol PlusT, MinudesT, IncidurT, Gemacide PN-50T, SirafanT, Etanol 70%, Sodium hypochlorite, KohrsolinT) on four different microorganisms (C albicans, S. aureus, P. aeruginosa, B.subtilis) were evaluated with qualitative suspension test method. In addition to this, the effects of two most commonly used disinfectants, SirafanT and Sodium hypochlorite on microorganism cells in both suspension and biofilm forms were also investigated. Moreover the effects of those two disinfectants on vegetative and spore form B.subtilis were studied. The effects of disinfectants on microorganisms were measured by applying different concentration and contact time. The Quarternary Ammonium Compounds (QAC ) used in this study (SprintT, End-BacT, Gemacide PN-50T, SirafanT ) showed variances on microorganisms depending on disinfectant concentration. However it was detected that P. aeruginosa and B.subtilis were less sensitive to those disinfectants. When all disinfectant solutions are considered C. albicans was found the most sensitive microorganism to KohrsolinT, S.aureus was found the most sensitive microorganism to End-BacT, P. aeruginosa and B. subtilis were found the most sensitive microorganisms to IncidurT. P. aeruginosa was found the most resistant microorganism to KohrsolinT. In this study 70 % alcohol solution killed the vegetative forms of all microorganisms in one minute. Moreover, the microorganisms in suspension and biofilm forms were found more sensitive to disinfectants that in biofilm form. Comparatively, C. albicans both in suspension and biofilm forms were the most sensitive organisms to SirafanT, but B.subtilis was the most resistant one. In addition, S.aureus in both suspension and biofilm forms were the most sensitive organisms to Sodium hypochlorite but C. albicans and B.subtilis were the most resistant ones. It was observed that B.subtilis spores in biofilm forms are more resistant to disinfectants than B.subtilis cells in suspension forms; 1 % Sirafan solution killed B.subtilis spores in suspension form in 20 minutes, however it killed B.subtilis spores in biofilm form in 30 minutes. 0,04 % sodium hypochlorite solution killed B.subtilis spores in suspension form in 10 minutes, but it killed B.subtilis spores in biofilm form in 30 minutes. In addition it was detected that B.subtilis spores were more resistant to disinfectants than vegetative B.subtilis cells. 3 % SirafanT solution killed B.subtilis spores in 20 minutes but it killed vegetative B.subtilis cells in 10 minutes. 0,04 % Sodium hypochlorite solution killed B.subtilis spores in 10 minutes, however it killed vegetative B.subtilis cells in 2,5 minutes. In this context, the disinfectants that are used in various applied areas should be chosen according to the types of suitable organisms that are detected after a series of experiments such as concentration, contact time, suspension and biofilm ones. DC