Soliton yıldızlarının gürsey terimli lee-wick modelinde evrimi
Evalution of soliton stars in the lee-wick model with Gürsey term
  1. Tez No: 105432
  2. Yazar: AYHAN NERGİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. GEDİZ AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
oz Bu çakışmada soliton yıldızlarının Gürsey terimli Lee- Wick modelinde bir evrimi incelenmiştir. Gürsey terimli Lee- Wick modelinin soliton çözümleri bulunmuş, bu çözümlerin modelin parametreleriyle olan ilgisi, Fermi skaler etkileşmeli Lee- Wick modeli bir denek model alınarak araştırılmıştır, c Skaler alam için soliton yıldızı tarifine uygun bir çözüm önerilmiş ve bu çözüm birbirinden farklı fermiyonik self-etkileşme terimiyle genişletilmiş olan Lee- Wick modelinin hareket denklemlerinde kullanıldığında, bu alanın rolünün Lee- Wick modelindekinden farklı olmadığı fakat, parametrelerin alacağı türlü değerlere bağlı olarak farklı özelliklere sahip soliton çözümlerinin elde edilebileceği görülmüştür. Fermiyonik çözümler ile a solitonu arasındaki bu uyumun, üç farklı bölgeye ayrılabilen skaler alan solitonunun özellikle iç bölgesi ve kabuk kısmı için çok iyi olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, fermiyonlarm solitonik yapılaşmasının, fermiyonlann skaler alan solitonunun vakum olan üçüncü bölgesi içindeki davranışları da göz önüne alındığında daha düzensiz bir yapı kazandığı görülmüştür. Buna göre, o solitonu içinde fermiyonlar yer aldığında düzensizliğin artmış olması, yıldızın iç yapısındaki tedirgemelerin artışına sebep olacağından, Gürsey terimli Lee- Wick modelinin tarif edeceği soliton yıldızı konfigürasyonunun ömrünün kısalacağı sonucuna varılır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, an evolution of soliton stars in the Lee- Wick model with Gürsey term is investigated. Soliton solutions of the Lee- Wick model with Gürsey term are found, their relations with the parameters of the model are searched by taking the Lee- Wick model with Fermi scalar interaction as a test model. A solution in agreement with the description of the soliton star for scalar a field is proposed, and when it is used in the equations of motion of both Lee- Wick models extended by fermionic self-interaction terms which are different from each other, it is observed that the role of this field is not different from that of Lee- Wick model, but soliton solutions with different properties can be obtained depending on the values to be received by the parameters. It is found that, this agreeableness between fermionic solutions and a soliton which can be divided into three different regions is very good especially for its interior region and shell. Furthermore, considering the behaviour of fermions in the third region of the scalar field soliton which is vacuum, it is observed that the formation of solitonic structure of fermions acquires more disorder form. Since the increasing in the disorderliness because of the existence of fermions in the a soliton will make the perturbation rise in the interior structure of the soliton star, it can, hence, be concluded that the life of soliton star which can be described by the Lee- Wick model with Gürsey term will be shortened. VII