Tekstil boyalarının renginin gideriminde mikroorganizma kullanımı
Use of microorganism for decolorization of textile dyes
  1. Tez No: 105441
  2. Yazar: SEVAL CİNG
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZFER YEŞİLADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sentetik boyalar, tekstil ve boya endüstrilerinden açığa çıkan endüstriyel atıksular ile çevreye verilir. Bu renkli atıksulann nehirlere ve göllere deşarjından dolayı güneş ışığının akuatik canlılara ulaşması azalır. Bu da fotosentetik aktivitenin ve çözünmüş oksijen oranın azalmasına sebep olur. Bazı boyalar ve atıksular ayrıca toksik ve genotoksiktir. Ayrıca tekstil boyaları mikrobiyolojik yıkıma dirençlidir. Beyaz çürükçül funguslar geniş oranda yapısal olarak farklı kirleticileri yıkabilir. Bu çalışmada beyaz çürükçül funguslann renk giderim aktivitesi test edilmiştir. Başlangıç pH'sı, boya konsantrasyonları, pelet miktarı, sıcaklık ve çalkalama gibi çeşitli koşulların Funalia trogifmn renk giderim aktivitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Başlangıç pH'sı hariç bütün durumların F. trogifmn renk giderim aktivitesi üzerinde önemli olduğu bulunmuştur. F. trogii peletlerinin renk aktivitesinin uzunluğu tekrarlı-kesikli çalışmalarda ayrıca araştırılmıştır. 13-132 mg/1 gibi düşük boya konsantrasyonlarında peletlerin renk giderim verimi 5 gün için yüksek ve kararlı kalmıştır. Boya konsantrasyonun 264 mg/1 olduğu durumlarda tekrarlı-kesikli çalışmanın ilk 3 gününde yaklaşık % 96 oranında yüksek renk giderim verimi elde edilmiştir. Fakat renk giderim verimi çalışmanın 5. gününün sonunda düşmüştür. Pelet miktarının değiştirilmesi renk giderim yüzdesini ve peletlerin kararlılığım artırmıştır. Başlangıç safhasında fungus peletleri tarafından renk giderimi boya bileşiklerinin adsorbsiyonu ile gerçekleşirken devamında mikrobiyal metabolizma sonucu oluşan biyolojik yıkım ile gerçekleşmiştir. F. trogii' tan renk giderim aktivitesini uzatmak ve verimini arttırmak için test ortamına MnS04, NH4CI, glukoz ve peyniraltı suyu ilave edilmiştir. Glukoz ve peyniraltı suyu kullanıldığı zaman yüksek ve kararlı renk giderimi 10 günlük tekrarlı- kesikli çalışmada elde edilmiştir. F. trogii' 'den başka diğer beyaz çürükçül funguslann da renk giderim aktiviteleri test edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Tekstil boyası, boya, beyaz çürükçül funguslar, Funalia trogii, renk giderimi
Özet (Çeviri)
Synthetic dyes are released into the environment in industrial effluents from textiles and dyestuff industries. The discharge of those colored wastewater into rivers and lakes leads to reduction of sunlight penetration in natural water bodies which in turn decreases both photosynthetic activity and dissolved oxygen concentration. Some dyes and wastewaters are also toxic and genotoxic. Moreover, textile dyes are also resistant to microbial degradation. White rot fungi can degrade wide variety of structually diverse pollutants. In this study, we tested the decolorizing activity of white rot fungi. The effects of various conditions such as initial pH, dye concentrations, amount of pellet, temperture and agitation on decolorizing activity of Funalia trogii were investigated. These except initial pH were all found to be important for dye decolorizing activity of F. trogii. The longevity of the decolorization activity of F. trogii pellets was also investigated in repeated batch mode. At low dye concentrations such as 13-132 mg/1, the decolorization performance of the pellets remained high and stable for 5 days. High decolorization efficiency of nearly 96 % was obtained within the first 3 days of repeated batch operation for the dye concentration of 264 mg/1. However, decolorization efficiency decreased at the end of 5 days of operation. Variations in the amount of pellet increased the decolorization % and stability of pellets. The decolorization of the dye involved adsorption of the dye compound by fungal pellets at initial stage, followed by the biodegradation through microbial metabolism. MnSÛ4, NH4CI, glucose and cheese whey were added into test media for incerasing efficiency and longevity of decolorization activity of F. trogii. When glucose and cheese whey were used, high and stable decolorization efficiency was obtained within the 10 days of repeated batch operation (initial dye concentration was 264 mg/1). The decolorizing abilities of white rot fungi other than F. trogii were also tested. KEYWORDS: Textile dye, dye, white rot fungi, Funalia trogii, decolorizatioi İ iii