Tripodal fosfin komplekslerinin sentezi ve katalitik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 105444
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SÜLÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TRİPODAL FOSFİN KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ VE KATALİTİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Hicran DOĞANAY İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı vii+ 43 sayfa 2001 Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Mustafa Sülü Bu tez tripodal fosfın ligandının CHaCtCFkP^-Bu'CoFL^K Bu'PPP, katyonik rutenyum solvento komplekslerinin sentezini ve onların katalitik özelliklerinin homojen olarak katalizlenen asetalizasyon ve hidrojenasyon reaksiyonlarında incelenmesini kapsamaktadır. Bu'PPP ligandının dinükleer rutenyum kompleksi, [Ru^u-ClMBu'PPP^KCl), ile AgOTfın farklı dönor çözücülerde reaksiyonu sonucu katyonik [Ru(S)3(ButPPP)](OTf)2 türü (S = DMSO, CH3COCH3, CH3CH2CN ve C6H5CN) kompleksleri sentezlendi. Tüm kompleksler 31P-, 'H-NMR, İR spektroskopileri ile karakterize edildi. Öncül katalizör özelliğine sahip katyonik komplekslerin ılımlı koşullarda hidrojenasyon ve asetalizasyon reaksiyonlarında katalitik aktiviteleri test edildi. Tüm kompleksler ılımlı koşullarda homojen olarak katalizlenen asetalizasyon reaksiyonlarında katalitik aktivite gösterdiler. ANAHTAR KELİMELER: Asetalizasyon, Hidrojenasyon, Tripodal Fosfın, Katyonik ? İ.f. Rutenyum Kompleksleri ^^^--x, fi * ///^A - I
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SYNTHESIS OF TRIPODAL PHOSPHINE LIGANDS AND INVESTIGATION OF CATALYTIC PROPERTIES Hicran DO?ANAY inönü University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry vii + 43 pages 2001 Supervisor: Assis.Prof.Dr. Mustafa Sülü This thesis describes the synthesis of cationic ruthenium solvento complexes with tripodal phoshine Iigand, C^CtC^PCp-ButCgH^fo, ButPPP, and investigation of catalytic properties of their in homogeneously catalyzed hydrogenation and acetalization reactions. The reaction of AgOTf with dinuclear ruthenium complex of Bu'PPP ligand, [Ru2(u.-Cl)3(Bu1PPP)2](Cl)] in different donor solvents gave catoinic complexes of type of [Ru(S)3(ButPPP)](OTi)2 (S = DMSO, CH3COCH3, CH3CH2CN ve C6H5CN). All complexes were characterized by 31P-, 'H-NMR and IR spectroscopies. The catalytic activities of cationic complexes having properties of catalyst precursor were tested in hydrogenation and acetalization reactions under the mild conditions. All complexes showed catalytic activity in homogeneously acetalization reaction under mild conditions. KEY WORDS: Acetalization, Hydrogenation, Tripodal Phoshine, Cationic Ruthenium Complexes n J!*?5*- \