Malatya yöresinde doğal olarak yetişen Poaceae familyası türleri üzerine morfolojik araştırmalar
A Morpholojical study on Poaceae sp. that grown naturally in Malatya province
- Tez No: 105443
- Danışmanlar: PROF.DR. BAYRAM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Malatya yöresinda yetişen Poaceae (Gramineae) familyasına ait türleri içermektedir. Türkiye Florası'nda kullanılan kare sistemine göre arştırma alanı B6, B7, C6 ve C7 karelerinde yer almaktadır. Yöreden, 1986-2001 yıllan arasında toplam 343 bitki örneği toplanmıştır. Bu örnekler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda 45 genus ve 90 tür (98 takson) saptanmıştır. İçerdikleri tür sayılarına göre araştırma alanında en büyük genuslar sırasıyla: Bromus L. (10), Elymus L. (7), Aegilops L. (6), Hordeum L. (5), Alopecurus L. (4), Poa L. (4), Stipa L. (4)'dür. Araştırma alanındaki Poaceae familyasına ait taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir: İran-Turan bölgesi elementleri 28, Akdeniz bölgesi elementleri 5, Avrupa-Sibirya bölgesi elementleri 8'dir. Türler Red Data Kategorilerine göre değerlendirilmiştir. EN-Endangered (Tehlikede) kategorisinde 2, Vu-Vulnerable (Zarar Görebilir) kategorisinde 2, LR (lc)- Lower Risk (Least Concern) (Az Tehdit Altında (En Az Endişe Verici)) kategorisinde ise 3 taksonun bulunduğu saptanmıştır. Türkiye için endemik tür sayısı ise 4'dür. ANAHTAR KELİMELER: Malatya, Poaceae (Gramineae), Morfoloji.
Özet (Çeviri)
This study includes speicemens of Poaceae (Gramineae) grown in Malatya province. According to grid system used in Flora of Turkey the research area situated in B6, B7, C6, and C7 squaries. 343 plant speicmens have been collected in the years 1986-2001 from the area. At the end of the study 45 genera, and 90 species (98 taxa) are established. The greates genera according to their species numbers in the area as follows: Bromus L. (10), Elymus L. (7), Aegilops L. (6), Hordeum L. (5), Alopecurus L. (4), Poa L. (4), and Stipa L. (4). The numbers of the phytogeographical elements of Poaceae spp. in the area as follows: the Irano-Turanians elements are 28, the Mediterraneans elements are 5, the Euro-Siberians elements are 8. The species are appraised according to Red Data Categories. Endangered-EN categories 2, Vulnerable-Yu categories 2, Lower Risk (Least Concern)-LR (lc) categories 3 taxa are established. Four species are endemic to Turkey. KEYWORDS: Malatya, Poaceae (Gramineae), Morpholojical. *;. c. 3T { a it} _,.