Vitrifiye sırlarında B2O3'in sıra olan etkilerinin araştırılması
- Tez No: 105506
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının amacı, vitrifiye sektöründe kullanılan sırlarda değişik oranlarda kullanılan B2O3' ün yapacağı etkilerin araştırılmasıdır. Bunun için çalışma iki kısımda gerçekleştirilmiştir. Öncelikle laboratuar koşullarında sır ve masse denemeleri yapılmış, elde edilen sonuçlar doğrultusunda aynı çalışma bu kez birebir endüstriyel bazda yapılmıştır. İlk olarak laboratuar ortamında çalışma kolaylığı sağlaması açısından özel olarak dizayn edilen, tabanı 4 cm eninde ve 4 cm boyunda, yüksekliği 15 cm olan piramit şeklinde seramik parçaların üretimini sağlayacak olan alçı kalıp yapılmıştır. Bu alçı kalıp ile biri kalite düzeyi oldukça yüksek, diğeri kalite düzeyi standart olmak üzere iki çeşit seramik çamuru hazırlanarak, deneysel çalışmalarda kullanılacak olan piramit şekilli seramik parçalar üretilmiştir. Daha sonra bu piramit şeklindeki seramik malzemeler üzerinde denenmesi öngörülen su- kompozisyonları hazırlanmıştır. Hazırlanan sır kompozisyonları, her iki çamur türünden de hazırlanmış olan piramit parçalar üzerine sırlanarak, sinterlenme işlemi yapılmıştır. İçerisinde, çeşitli oranlarda B2O3 bulunan sır kompozisyonları ile içerisinde hiç B2O3 bulunmayan mat sır kompozisyonlarının firm çıkışı sır yüzeyleri incelenmiştir. Buradan elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve bu sonuçlar doğrultusunda seramik sağlık gereçleri üretimi yapan bir seramik fabrikasında endüstriyel boyutta pilot üretim denemesi yapılmıştır. Laboratuvar koşullarında yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçların fabrika üretim koşullarında da elde edildiği sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak her iki ortamdaki yapılan çalışmalarda da B2O3' ün Na2Ü ile tamamen etkileşimli olarak sırın ergime ve parlaklığında etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Elde edilen bir diğer önemli sonuçta seramik çamurunun kalite düzeyinin de sır yüzeyine çok yüksek oranda etki etmiş olmasıdır. XV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The overall objective of this thesis is to study effects of B2O3 contens on glazes used in the sanitaryware industry. This study was divided into two main parts. Firstly, glazes and sanitaryware bodies were prepared in the laboratory condition and then produced in large industrial scale according to experimental results. In this work selected B2O3 content glaze groups have been studied on the sanitaryware bodies. At the end of the carried out studies, it has been concluded that the quality of the sanitaryware body is the most. Important parameter which affects the glaze quality. Also, this study contains the results of various tests which were carried out in order to provide a matt sanitaryware glaze. The effect of matt sanitaryware glaze. The effect of AI2O3 has been studied in detail. XVI