Zirkonya içerikli dental uygulama atıklarının sır yapımında değerlendirilmesi
Evaluation of dental application wastes with zirconia content in glaze making
- Tez No: 764181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE YALÇIN YASTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde yaygın dental uygulamalardan biri olan zirkonyum kron köprüler, zirkon blokların CAD-CAM cihazlarında şekillendirilmesiyle hazırlanan parçalara 8300C-950 0C'ler arası ısıl işlem uygulanarak elde edilmektedir. CAD-CAM cihazlarında zirkon blok yapının işlenmesi sırasında blok parçanın bir kısmı toz halinde cihazın filtrelerinde birikerek bir kısmı da blok üzerinde işlenmemiş alan şeklinde atık olarak geriye kalmaktadır. Oluşan zirkon içerikli bu atıklar inert atık sınıfında değerlendirildiğinden diğer evsel atıklarla beraber çöpe atılmaktadır. Bu çalışmada Dental uygulamalarda yaygınca kullanılmakta olan zirkon blokların CAD – CAM cihazında işlenmesi sırasında filtrelerde tutulan atık tozların Zirkon kaynağı olarak sırlarda değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın uygulama aşamasında öncelikle sırların uygulanacağı seramik bünyelerden (şamotlu çamur, kırmızı çamur, Akçini çamuru, vitrifiye çamuru) deney plakaları hazırlanarak bisküvi pişirimleri (950 oC) gerçekleştirilmiştir. Zirkon içerikli dental atık malzeme, erime sıcaklıkları farklı (10500C-12000C), pigment ve oksitlerle (sarı pigment, kırmızı pigment, kobalt oksit, bakır oksit, mangan oksit) renklendirilmiş üç şeffaf sıra artan oranlarda (%1, %3, %5, %8, %12) ilave edilerek sır karışımları oluşturulmuştur. Bu sırlar seramik altlıklara fırça ile kaplandıktan sonra sır pişirimleri (10500C-12000C) gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında sırlanmış şamotlu bünyelere 10500C'de raku sır pişirim tekniği uygulanarak indirgen ortamın sırlar üzerindeki etkileri gözlenmiştir. Sonuçta zirkon içerikli dental atık malzemenin 1050 0C ve 1200 0C'lerde eriyen sırlara artan oranlarda ilavesiyle sırın hem matlığının hem de opaklığının arttığı görülmüştür. İndirgen ortama maruz bırakılan sırlarda kullanılan renklendiricilerin de etkisiyle parlak metalik sanatsal sırlar elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Zircon crown bridges which is one of the common dental applications today, are obtained by applying heat treatment between 8300C-9500C to the parts prepared by shaping zircon blocks in CAD-CAM devices. During the processing of the Zircon block structure in CAD-CAM devices, some of the block piece accumulates in the filters of the device as dust, and some remains as waste on the block as an unprocessed area. Since these zircon-containing wastes are evaluated as inert waste, they are disposed of together with other household wastes. In this study, it is aimed to evaluate the waste powders kept in the filters during the processing of zirconia blocks, which are widely used in dental applications, in the CAD - CAM device, as a source of zirconia in glazes.In the application phase of the study, first of all, test plates were prepared from ceramic bodies (chamotte mud, red mud, Akçini mud, vitrified mud) on which glazes would be applied, and biscuit firing (10000C) was carried out. Zircon-containing dental waste material, with different melting temperatures (10500C-12000C), three transparent rows colored with pigments and oxides (yellow pigment, red pigment, cobalt oxide, copper oxide, manganese oxide) at increasing rates (%1, %3, %5, %8, %12) were added to create glaze mixtures. After these glazes were covered with a brush on ceramic substrates, glaze firings (10500C-12000C) were carried out. In addition, the effects of the reducing environment on the glazes were observed by applying the raku glaze firing technique at 10500C to the glazed chamotte bodies. As a result, it was observed that both the opacity and opacity of the glaze increased with the addition of zircon-containing dental waste material to glazes melting at 10500C and 12000C at increasing rates Shiny metallic artistic glazes have been obtained with the effect of colorants used in glazes exposed to a reducing environment.