Seramik sağlık ürünlerinin kesit alanın inceltilerek üretilmesi
Manufacturing on thinning the cross-sectional area in ceramic sanitary ware products
  1. Tez No: 698592
  2. Yazar: AHMET ALPTUNGA UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada vitrifiye sektöründe genel reçete olarak kullanılan VC ve FFC döküm çamurları ve deneme Al2O3 REÇ referans alınmıştır. VC, FFC ve alümina içeren Al2O3 REÇ çamurları ile 6 mm – 8 mm – 10 mm ve referans olan 12 mm kesit alanında laboratuar denemeleri yapılmıştır. Bu deneme sonuçlarında mamul fiziksel özelliklerine olan etkisi incelenmiş ve çalışma sonucuna hammadde, doğalgaz ve CO2 emisyon kazanımlarına yer verilmiştir. Laboratuar denemelerinde VC, FFC ve Al2O3 REÇ'de farklı kesitler için küçülme sonuçlarında önemli sayılacak değişim görülmemiştir. Bu çamurlar için, deformasyon ve ham mukavemet kesit inceldikçe artmıştır. Deneme ürünlerin kesit alanın inceltilmesi sebebiyle kütlesi azalacaktır. Referans olarak alınan 12mm kesit alanlı ürüne göre, kütle ile orantılı olarak hammadde, doğalgaz ve CO2 emisyonlarında 10mm kesit alanı için %16,67 ve 8mm kesit alanı için % 26,67 kazanç sağladığı görülmüştür. Klasik ve basınçlı döküm için kesit alanı inceltme çalışmalarında çamur reolojisi ile döküm kriterleri, kurutma şartlarının optimizasyonun önemi ortaya çıkmıştır. Mevcut işletme şartlarında ince kesit ürünler için reçete tasarımı ile mümkün olabileceği ve yeni bir reçete çalışılması gerekli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, VC, FFC casting muds, which are used as a general recipe in the sanitary ware industry and trial recipe of Al2O3 REÇ, are taken as reference. Laboratory trials were carried out with VC, FFC and Al2O3 REÇ muds in the cross-sectional area of 6 mm – 8 mm – 10 mm and the reference 12 mm. In these trial results, the effect on the physical properties of the product was examined and the raw material, natural gas and CO2 emission gains were included in the study result. There were no significant changes in shrinkage results for VC and FFC in laboratory trials. For these sludges, the deformation and raw strength increased as the section got thinner. The mass of the trial products will decrease due to the thinning of the cross-sectional area. Compared to the 12mm cross-sectional product taken as a reference, it has been observed that it provides a gain of 16.67% for 10mm cross-sectional area and 26.67% for 8mm cross-sectional area in proportion to the mass in raw material, natural gas and CO2 emissions. The importance of sludge rheology and casting criteria, optimization of drying conditions in cross-sectional thinning studies for conventional and pressure casting has emerged. It has been concluded that under current operating conditions, it is possible to design a recipe for thin section products and a new recipe should be studied.