Adana-Ceyhan depreminde alüvyal zeminlerin sıvılaşma davranışı ve yapısal hasarlar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the liquefaction behaviour of the alluvial soils and it's effect on structural damages during the Adana-Ceyhan earthquake
  1. Tez No: 105547
  2. Yazar: TURGAY KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ULUSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
m ÖZET Ceyhan Nehri kıyısı boyunca merkezüssünden 50 km'lik bir uzaklığa kadar y ayılım gösteren sıvılaşma ve buna bağlı zemin yenilmeleri, 27 Haziran 1998 Adana-Ceyhan depreminin en tipik özelliklerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Türkiye'de daha önceki depremlerde de sıvılaşmaya bağlı hasarlar meydana gelmiş olmakla birlikte, sıvılaşma olgusu bu depreme değin yeterince dikkat çekmemiştir. Bu tez çalışmasında; Ceyhan ilçesi ve civan ile Ceyhan Nehri boyunca gözlenen sıvılaşma, zemin davranışı ve hasara maruz kalan yapılar üzerindeki etkileri açısından değerlendirilmiştir. Bu amaçla ulaşılabilen sondaj kayıtları ile sıvılaşmış zeminlere ait laboratuvar deney sonuçlanın içeren jeoteknik veriler, Adana-Ceyhan depremi (Ms=6.2) ve olası daha büyük bir deprem (Ms=7) için; güvenlik katsayısı, sıvılaşma indeksi ve sıvılaşmaya karşı dirençli örtü zemininin kalınlığı açısından sıvılaşma analizlerinde dikkate alınmıştır. Ayrıca zemin davranışının yapılardaki hasara olan etkisinin değerlendirilmesi amacıyla depremin ana şokuna ait davranış spektrumları da yorumlanarak, Ceyhan ilçesinde mikrotremör çalışması da yapılmıştır. Sıvılaşma analizleri, 2-4 m gibi sığ derinliklerdeki kum seviyelerinin önemli bir bölümünün sıvılaşmaya karşı oldukça duyarlı olduğunu göstermiştir. Analizle tahmin edilen sıvılaşma zonlarının yüzeyde gözlenen sıvılaşmaya bağlı deformasyonlarla karşılaştmlması sonucunda, saha verilerinin, değerlendirmede kullanılan yaklaşımı desteklediğini ve örtü zemininin kalınlığının 5 m veya daha fazla olması halinde sıvılaşmaya bağlı yüzeydeki deformasy onların azalabileceği belirlenmiştir. Hazırlanan sıvılaşma potansiyeli haritasına göre, Ceyhan ilçesinin güney ve merkezi kesimlerindeki zeminlerin sıvılaşma potansiyelinin daha yüksek olabileceği görülmüştür. Gözlemler ve analiz sonuçlan, tam olmasa bile, Ceyhan'da kısmi bir sıvılaşmanın geliştiğine işaret etmektedir. Mikrotremör ölçümleri ve davranış spektrumlannın değerlendirilmesiyle zemin davranışının (zemin hakim titreşim periyodu ve zemin büyütmesi) Ceyhan'daki yapısal hasarlann önemli etkenlerinden biri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Liquefaction and liquefaction-induced ground failures extending to distances of up to 50 km from the epicenter along the bank of Ceyhan River are considered to be one of the most typical features of the Adana-Ceyhan earthquake of June 27, 1998. Although many liquefaction related damages occurred during the previous Turkish earthquakes, the liquefaction phenomenon hasn't received attention until this earthquake. In this study, the liquefaction characteristics and the behaviour of the soils in Ceyhan town and its vicinity, and along the Ceyhan River are assessed in respect of their influence on the damage sustained by buildings. For the purpose, observations were carried out at the site, and geotechnical data, including available borehole records and laboratory test results from the liquified soils were taken into account in the liquefaction analyses forAdana-Ceyhan earthquake (Ms=6.2) and a probable earthquake with a greater magnitude (Ms=7) in terms of factor of safety against liquefaction, liquefaction index and effect of the thickness of non-liqueifable cap soil. In addition, in order to assess the influence of the soil behaviour on damage to buildings, microtremor studies were performed in Ceyhan in conjunction with some considerations on acceleration response spectra of the main shock. Liquefaction analyses suggested that most of the shallow-seated (2-4 m) sand layers were highly susceptible to liquefaction. Comparison of the predicted liquefaible zones and observed liquefaction-induced ground surface disruptions revealed that the field data were in good agreement with the bound of the criteria employed and the ground damage due to liquefaction diminished when the tickness of the cap soil was equal or greater than about 5m. The liquefaction potential map suggests that southern and central parts of the Ceyhan town have higher liquefaction potential. Observations and the results of the analysis indicated that a partial liquefaction has occurred in Ceyhan. Assessment of microtremor measurements and response spectra suggested that the soil behaviour (predominant period of vibration of soil and soil amplification) was one of the most significant factors in the damage sustained by buildings in Ceyhan.