Bilgisayar destekli anten ve kontrol ünitesi tasarımı
Computer aided antenna and control unit design
  1. Tez No: 105548
  2. Yazar: OĞUZ KAĞAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK GEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Günümüz teknolojisi olan uydular haberleşme alanında kendilerine oldukça yaygm bir kullanım alanı bulmaktadırlar. Birden fazla eş zamanlı uyduları kullanan ve sıklıkla antenlerini yönlendirme ihtiyacı duyan kullanıcıların bu isteklerini kolayca ve zaman kaybetmeden yapabilmeleri oldukça önemlidir. Ayrıca kullanıcıların yeterli tecrübe ve bilgilerinin olmaması durumunda antenlerini hangi uyduya yönlendirebileceklerini ve bunu nasıl yapacaklarını bilemezler. Bu nedenle uygun bir anten donanımı ve kullanıcı arayüzü sağlayacak bir yazılım bu durumda oldukça kullanışlı olacaktır. Bu tezde, mekanik, elektrik-elektronik, yazılım gibi bir çok mühendislik disiplininden yararlanılarak güncellenebilen adaptif kullanıcı arayüzüne sahip oldukça geniş bir veri tabam ile desteklenen, gerek amatör, gerekse profesyonel kullanım amaçlı ve veri tabanındaki detaylı uydu liste ve konum bilgilerinden yararlanabilecek bir ürün ortaya çıkmıştır. Veri tabanına yeni kayıt girişi, kayıt değişimi ve eski kayıt silinmesi yapılabilmektedir. Yazılımın değişikliklere açık olması güncelliğini korumasını sağlamaktadır. Yazılımın PC 'de çalışması ve donanımın adım motorları ve sürücü devresinden oluşması maliyeti azaltmakta, ve böylece sistemin herkes tarafından kullanılabilirliğini desteklemektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Satellites being products of current technologies have been used in the field of communication in the wide range. It is quite important that the realising of requests of users who use the geostationary satellites two or more and needs to direct to the antenna frequently. In addition, if there is a lack of information and experience, users cannot know how to direct their antenna to which satellite. Therefore it will be very useful to prepare a software which will provide the user interface and proper antenna direction adjustment. In this thesis a system has been designed and manufactured by using several engineering methods such as mechanical, electrical and software which having an adaptive user interface and supported by quite a wide range database, on one hand professional and on the other hand for amateur usage. And the users can use the detailed satellite lists and location information. It is possible to enter, change and delete the data. The flexible structure of the software provides the software maintenance and software updating quite easy. Possibility of running the software in PC and simplicity of hardware structure, which consists of stepping motors and driver circuits, decrease the cost and support possibility of using the system by everyone.