A compact microstrip patch antenna with a graphene based reconfigurable bandgap
  1. Tez No: 771881
  2. Yazar: SALLY MEHDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kablosuz iletişim, kişisel, ticari ve endüstriyel olmak üzere tüm ölçeklerde modern yaşamın gerekli bir bileşenine dönüşmüştür. Bunun başlıca nedeni, yüksek rakımlı veya engebeli araziler gibi zorlu ortamlarda bile kablosuz ağın kurulabilmesi ve bakımı kolaylığıdır. Anten, kablosuz iletişim sistemlerinde kritik bir bileşendir. Şerit antenler, düşük maliyetlerinin yanı sıra tasarlanıp üretilebilme kolaylıkları nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Federal İletişim Komisyonu yakın zamanda Ultra Geniş Bant (UWB) teknolojisini geliştirdi. Bu teknoloji, 1,3 ila 10,8 GHz arasında değişen frekanslarda çalışır ve çok çeşitli düşük güç uygulamaları için kullanılabilir. Geniş bant ağının bant genişliği genişledikçe, birbirine yakın çalışan giderek daha fazla uygulama kaçınılmaz olarak parazite neden olacaktır. Bant aralıklarını UWB aralığı içinde üretmenin bir yöntemi, antenin mevcut tahsisini değiştirmektir. Bu çalışmada, CST yazılımı tarafından sağlanan sonlu entegrasyon yaklaşımı kullanılarak UWB uygulamaları için grafen tabanlı kontrol edilebilir çentiklere sahip minyatür boyutlu bir MP anteninin iki farklı tasarımı getirilmiştir. Önerilen antenler, çalışma rejiminde optimum empedans uyumu ve makul bir kazanç gösterir.
Özet (Çeviri)
Tez özet İngilizce Wireless communication has evolved into a necessary component of modern life on all scales, including personal, commercial, and industrial. The primary reason for this is the ease with which a wireless network can be established and maintained, even in difficult environments such as those with high altitudes or rough terrain. The antenna is a critical component in wireless communication systems. Ribbon antennas are widely used because of their low cost as well as the ease with which they can be designed and manufactured. The Federal Communication Commission has recently developed Ultra-Wideband (UWB) technology. This technology operates at frequencies ranging from 1.3 to 10.8 GHz and can be employed for the wide range of low-power implementations. As the broadband network's bandwidth expands, more and more applications operating in close proximity to one another will inevitably cause interference. One method for producing the bandgaps within the UWB range is to change the current allocation of the antenna. In this study, two distinct designs of a miniaturized-sized MP antenna with a graphene-based controllable notches have introduced for the UWB implementations by using the finite integration approach provided by the CST software. The proposed antennas show an optimum impedance matching and a reasonable gain at the operation regime.