Computer aided antenna control unit design using stapper motors
Adım motorları kullanarak bilgisayar destekli anten kontrol ünitesi tasarımı
  1. Tez No: 77374
  2. Yazar: EBRU TAŞCI (AYVAZ)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezde, uydu anteninin iki boyuttaki hareketinin açık döngü denetimi için bilgisayar destekli uydu anteni kontrol ünitesinin tasarlanması ve gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu sistemde, uydu antenini hareket ettirebilmek için step motorlar kullanılmıştır. Step motorların hareketi, paralel port aracılığı ile bilgisayardan gönderilen komutlar tarafından kontrol edilmektedir. Bu tasarımda yazılım, sistem performansı üzerinde büyük bir önem taşır. Step motorların hareketini kontrol etmek, gerekli hesaplamaları ve yazılımın görsel tasarımım yapmak amacıyla sistem yazılımı hazırlanmıştır. Sistem yazılımı için, Windows95 ortamında Borland C 5.0++ programlama dili kullanılmıştır. Sistem yazılımı üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Türkiye haritasında seçilen herhangi bir noktanın koordinatları (enlem ve boylam) hesaplanır. İkinci bölümde, seçilen ay nı noktada enlem ve boylam değerleri kullanılarak antenin döneceği azimuth ve elevation açılan hesaplanır. Son bölümde, step motorlar hesaplanan azimuth ve elevation açılarına döndürülür. Antenin doğru pozisyona dönebilmesi için, sistem her kurulma aşamasının öncesinde ve sonrasında resetlenir.
Özet (Çeviri)
The object of this thesis is to design and implement computer aided satellite antenna control unit system for open loop control of its motion in two axis. In order to control the direction of satellite antenna in this system, stepper motors are used. The motions of the stepper motors are controlled according to the commands directed from a computer via parallel port. In this design, software has a great importance on the system performance. In order to control the motion of stepper motors and to make the necessary calculations and the visual design, the system software has been prepared. The programming language Borland C 5.0++ for Windows95 is used. The system software consists of three sections. In first section, the coordinates (longitude and latitude) of any selected point in Turkey map are calculated. In second section, azimuth and elevation angles which antenna will rotate in the same point are calculated by using longitude and latitude values. In last section, two stepper motors are rotated according to the calculated azimuth and elevation angles. The antenna must have been set to a reference position before and after every installation for making the proper rotation.