Grafiksel kullanıcı arayüz üzerinde ilişkisel veri tabanına dayalı uygulama yazılımları için yazılım geliştirme sürecinde kurumsal tabanda izlenecek yol ve ilkelerin belirlenmesi
Identification of a software implementation process enterprise basis guidelines for relational database oriented software on graphical user interface
- Tez No: 105563
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN TÖRECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Bu çalışma ile, ilişkisel veri tabanı üzerinde Grafiksel Kullanıcı Arayüz (GKA) ve Dördüncü Kuşak Diller (4KD) ile tedtnsel uygulama yazılımı geliştirilmesine yönelik yazılım geliştirme süreci için yöntem ve ilkeler belirlenmeye çalışılmıştır. Yazılım mühendisliği öğretisi içinde ortaya konan akademik kuram ve yöntemlerin, tecimsel yazılım geliştirme süreçlerine uyarlanması hedeflenmiştir. Bu amaçla, yazılım geliştirme modeli olarak,“evrimsel geliştirme modeli”ve“nesneye dayalı geliştirme modeli”kuralları ile ilişkisel veri tabanı uygulamasını temel alan tecimsel uygulama yazılımlarının geliştirilmesi seçilmiştir. Veri modeli olarak varlık-bağıntı yaklaşımı ele alınmış ve İlişkisel veri tabanına dayalı tasarım için yöntem ve kurallar tanımlanmıştır. Gerçekleşririm sürecinde ise GKA ve 4KD yeğlenmiştir. GKA ve 4KDler ile ilgili genel yapılar, yeniden kullanılabilir görsel ve işlevsel nesneler ile temel kurallar tanımlanmıştır. Ekran ve rapor türleri ile yerleşim düzenlerine ilişkin öneriler geliştirilmiştir. Gerçekleştirim aşamasının daha hızlı, verimli ve nitelikli olmasını sağlayacak menu, yetki, güvenlik vb. genel yapı ve standartlar ortaya konmuştur. Yazılım sınama ve ürün onayı ile ilgili öneriler açıklanmıştır. Son olarak da, yazılım değişikliği ve bakımında izlenecek yollar tanımlanmıştır. Sonuç olarak, ortaya konan tüm bu ilke, kural ve yöntemler; yazılım geliştirme ve bakım giderlerini en aza indirgemek, sıkça değişen teknolojik gelişmeleri izlemek için süre ve parasal giderleri azaltmak, yazılım nitelik ölçütlerine uygun uygulamalar üretmeyi sağlamak üzere denenmiş ve uygulanabilirliği kanıtlanmış bir bütün olarak yazılım geliştiricilere sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis was identified the enterprise basis guidelines of software implementation process which the relational database oriented application was developed on Graphical User Interface (GUI) with Fourth Generation Language (4GL). It was intended to adapt the theories and methods of software engineering disciplines to business application development process. For this purpose, the combination of evolution and object-oriented models for using software development process had been chosen. Entity-relationship approach has been user as data model and relational database oriented methods and rules. On development process, using GUI and 4GL tools were considered. Basic rules were defined reusable functional and visual objects for GUI and 4GL structures. Propositions for screen types, reports types and their design were developed. General structures and standards which enabling menus, authorization, securities etc. were put forward for increasing efficiency and quality, decreasing development life cycle. Further more, rules were defined for software change and maintenance. Finally, all of the rules, methods and standards were submitted to minimize costs of development and maintenance of software applications, to follow rapidly changing software technologies and adapt the applications, to develop the software on the basis of approved software quality standards.