İzleme radarları, karşı tedbirler ve simulasyon
Tracking radars, counter measures and simulation
- Tez No: 105576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, günümüzde savunma teknolojisinin önemli bileşenlerinden birisini oluşturan Elektronik Harp ve bu alanın en önemli ve gelişmiş bir alt alanı olan Radar Elektronik Harbi incelenmiştir. Savunma sistemlerinde kullanılan izleme radarlarının temel çalışma ilkeleri gözden geçirilmiş ve bu radarlara karşı geliştirilen karşı tedbirler (Counter Measures) etüd edilmiştir. Bu doğrultuda konik tarama radarı ve monopulse radar matlab simulink modelleri geliştirilmiştir. Modelleme esnasında konik tarama radarının alt sistemleri olan otomatik kazanç kontrol (Automatic Gain Control, AGC) devresi, mesafe izleme devresi (Range Tracking Loop) ve açı izleme devresi modellenmiş ve her bir sistemin yeterli hassasiyetle çalışması sağlanmıştır. Bu alt sistemler kullanılarak genel bir konik tarama radarı simulasyon modeli geliştirilmiştir. Alt sistemlerin simulasyonu esnasında her bir sistem için etkili olan karşı tedbirler ilgili modele uygulanmış ve sistemin bu tedbirlere cevabı gözlemlenmiştir. AGC devresi için darbeli karıştırıcı (Pulsed Jammer), mesafe izleme devresi için mesafe kapısı ötelenmesi (Range Gate Pull Off, RGPO), açı izleme devresi için ise ters kazanç karıştırma (Inverse Gain Jammer) yöntemi kullanılmıştır. Çalışma esnasında monopulse izleme radarı da simule edilmiş ve yardımlaşmalı karıştırma (Cooperative Jamming) yöntemine olan cevabı incelenmiştir. Simulasyon çalışmaları sonucunda hedef hareketlerini mesafe ve açı olarak yeterli hassasiyetle izleyebilen simulink modelleri ortaya konmuştur. Bu modellerin çalışmalarını bozan karşı tedbirlerin radar sistemine etkileri ve bu etkilerin sonuçlan da modeller üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Elektronik Harp, Radar, Konik Tarama Radarı, Monopulse Radar, Matlab Simulink, Elektronik Karşı Tedbirler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Electronic Warfare, which is one of the important component of defense technology and its most important and developed sub sector, Radar Electronic Warfare is analysed. Fundamental working principles of tracking radars used in defense systems and counter measures against these radars are also analysed. Along this direction, Matlab Simulink models of Conical Scan Radar and Monopulse Radar are developed. During the simulation study, at first Conical Scan Radar is modelled. Automatic Gain Control, Range Tracking Loop and Angle Tracking Loop of a concal scan is modelled and simulated in sufficiant detail. These simulated sub systems are used to design a general conical scan radar model. During the simulation of sub systems, counter measures for each sub system are applied to the models and the responses are observed. The effective counter measures related with the sub systems can be arranged as; Pulsed Jammer for automatic gain control, Range Gate Pull Off for range tracking loop and Inverse Gain Jammer for angle tracking loop. Monopulse radar is also simulated and the response of this radar to Cooperative Jamming is obtained. At the end of the simulation studies, tracking radar simulink models, which are capable of tracking the movement of target in angle and range with sufficiant sensitivity, are produced. The effects of the counter measures and the results this effects on tracking radars are also obtained from the simulation studies on the radar models. KEY WORDS: Electronic Warfare, Radar, Conical Scan Radar, Monopulse Radar, Matlab Simulink, Electronic Counter Measures.