Kale-Kurbalık (Güneybatı Denizli) bölgesindeki senozoyik yaşlı çökel kayaların jeolojisi ve stratigrafisi
- Tez No: 1636
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİFE DİZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
öz Bu çalınmada, Kale-Kurbalık( Denizli GB'sı) dolayındaki Senozoyik yaşlı çökel kayaların jeolojik ve stratigrafik özellikleri incelenmiştir. Çalınma alanında Paleozoyik ve Kesozoyik yaşlı Temel Kayaçları ile Oligosen, Miyosen, Pliyosen ve Kuvaterner yaş lı çökel kayalar yer almaktadır. Tersiyer yaşlı birimler Akçay Grubu ve fcugla Grubu adları altında incelenmişlerdir. Bunlardan Oligosen-Burdigaliyen yaşlı Akçay Grubu Karadere, Mortuma, Yenidere, Künar ve Kale formasyonlarını kapsar. Bu dönemde genellikle karasal ince-kaba kırıntılılar ve döne min sonuna doğru kısmen sığ denizel karbonatlar çökelmiştir, Toplam 4100 metrelik bir çökel kaya istifinden oluşan Akçay Grubu 'nda Mortuma ve Yenidere formasyonları arasında açısal uyumsuzluk bulunur; diğer formasyonlar birbirleriyle uyumlu dur. Üst Astarasiyen(Orta Kiyosen)-Pliyosen yaşlı Muğla Gru bu ise Sekköy, Yatağan ve Mlet formasyonlarını içerir. Bu dönemde gölsel silttaşı ve karbonatlar ile karasal kaba kı rıntılı çökelimi görülmektedir. Toplam kalınlığı 550 metre kadar olan Kugla Grubu' ndaki formasyonlar birbirleriyle uyumlu ve geçişlidir. Kuvaterner çökelleri eski ve yeni ol mak üzere iki bölümde incelenmiştir. inceleme alanındaki birimlerden yalnızca Mortuma For masyonu hafifçe kıvrımlı olup, diğerlerinde eğimler oldukça düşüktür. Oligosen babından bu yana oluşan çeşitli çökelme havzalarının oluşumunda tektonizma önemli rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the geological and stratigraphical characteristics of the Cainozoic sedimentary rocks exposed at the Kale-Kurbal:.k(SW Denizli) area have been investigated. In the study area the Palaeozoic and Mesozoic rocks form the basement and were overlain by the Oligocene, Miocene, Pliocene and Quaternary sedimentary rocks. The Tertiary rocks have been considered in two groups, namely the Akçay Group and the Mugla Group. The Oligocene to Burdigalian aged Akçay Group is represented by the Karadere, Mortuma, Yenidere, iCünar and Kale formations. During this time interval, mostly the terrestrial fine and coarse elastics were deposited, but in the last stage of this time shallow marine carbonates were sedimented on the some parts of the region. There is an angular unconformity between the Kortuma and Yenidere formations of the Akçay Group; others are conformable to each other. The Akçay Group is 4100 metre thick. The Upper Astarasian (Middle Miocene) to Pliocene aged Muğla Group is formed of the Sekköy, Yatağan and Milet formations. During this time interval, the lacustrine siltstones and carbonates and the terrestrial coarse elastics were deposited. The formations of the Mugla Group are conformable and gradational to each other. The Mugla Group is 550 metre thick. The Quaternary sediments have been considered in two units, namely“old”and“new”sediments. Only the Mortuma Formation of all units of the study area is gently folded, but others have low degree dips. Tectonic activity has played a great important role in the forming of the various sedimentary basina which have been formed since the beginning of the Oligocene up to the present.