Locational dynamics of industrial firms in the case of İzmir
  1. Tez No: 10559
  2. Yazar: RACHİD ELSAİD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA ERAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
SANAYİ FİRMALARININ YER DE?İŞİMİ İZMİR ÖRNEfti Rachid ELSAID Yüksek Lisans Tezi, Bölge Planlama Bölümü Tez Yöneticisi: Doc. Dr. Ayda ERAYDIN Eylül 1990, 245 sayfa ÖZET Kentler, tarımsal olmayan üretimin yapıldığı yerleşim birimleri olarak karakterize edilirler. Daha önemlisi, hem tarım hem de tarım dışı üretiminin toplandığı ve dağıtımın kontrol etme fonksiyonunu üstlenirler. Teknolojik gelişme seviyesi ile direkt ilişkili olarak, büyüklük, heterojenlik ve bütünleşme düzeyleri farklı olmaktadır. viKentler, bu özellikleri nedeniyle yalnız olamazlar; çevredeki diğer yerleşmelerle de iletişim içindedirler. Bir kentin gelişimi en iyi olarak, en önemli faaliyeti olan endüstriyel faaliyetini incelemekle anlaşılabilir. Gelişmekte olan ülkelerin özellikle büyük kentleri hızlı nüfus artışı ile bunun sonucu ekonomik, sosyo- politik ve ekolojik değişikliklere sahne olurlar. Sanayi sektöründeki gelişmeler, tüm bu değişikliklerin temel kaynağını oluşturmaktadır. İstanbul'dan sonra ikinci büyük sanayi kenti olan İzmir, nüfus kriteri açısından İstanbul ve Ankara'dan sonra gelmektedir. İzmir, ülkenin metropolitan merkezleri arasında en önemlilerinden biri durumundadır. Bu çalışmanın esas ilgi konusu İzmir kenti içinde yer alan sanayi kuruluşlarının genelde hareketliliği, özelde ise yer değiştiren sanayilerin yeni yer seçimlerinde etken olan faktörlerin irdelenmesi olmaktadır. Diğer bir deyişle, bu çalışma ile sanayileri, faaliyette bulundukları bölgeyi terketmeyerekçalıştıkları yerden çıkmaya zorlayan faktörlerin neler olduğu incelenecektir. Sanayi kuruluşların mekansal hareketliliği merkezde merkezden dışa doğru lineer; çoğu kez de kenti kesen üç ana aks boyunca olmuştur. Aynı zamanda, yer değişimini yapmış olan sanayi birimlerinin konumunu eski konumları ile karşılaştırmak yer değiştirmenin nedenini saptamada yararlı olacaktır. özetle, bu çalışma ile sanayi birimlerinin yer değiştirmeden önce ve sonraki durumları ve genişleme imkanları incelenecektir. Anahtar Sözcükler : Yer değiştirme, giriş, çıkış, bölge, bölgesel dinamikler, metropoliten alan. viii
Özet (Çeviri)
LOCATIONAL DYNAMICS OF INDUSTRIAL FIRMS IN THE CASE OF IZMIR Rachid ELSAID M.S. In Regional Planning Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ayda ERAYDIN September 1990, 245 pages ABSTRACT Cities have been characterized as units of settlements where the pattern of economic activity is predominatly non-agricultural. They function as distribution and control centers for both agricultural and non- agricultural production. Closely related to the level of technological development, they vary in size, heterogenity and modes of integration. Cities cannot exist in isolation; they are intermeshed in a network of interdependences with other unit of iiisettlements. The process of development of a city can therefore be most fruitfully studied in terms of its major functions in a net of industrial activities. In developing countries, the larger cities have been the scene of rapid demographic growth and consequent economic, socio-political, and ecological changes. Industrial establishments here, have the major role of all the transformations going on. Izmir, after Istanbul, is the second largest industrial center, and third biggest after Istanbul and Ankara of the country and has metropolitan characteristics. The main interest of this case study is the mobility of industrial establishments, i.e. the motivation of relocating industrial firms in the city of Izmir. It focuses on the factors and forces which individually or in combination have created and sustained these shifts. In otherwords, the main purpose is to study the effective reasons behind what had pushed most of the establishments to change their working area; entirely in the same quarter, as it is mostly the case in the ivcore, and linearly from the core to the perepheries and most of the time towards certain axis extending in the three main direction of the city. On the other hand, it claims to find the attractive dimensions and polarities in the destination areas in general. Also, it has been found an important attempt to pay some attention to their old areas of activity and compare it with the destination one, in order to maintain a comparative status that may help to understand the basic dimensions that this phenomena is based on. Most of all, the study is directed to understand, the structure of the shifting firm, before and after the relocating activity, and the enlargement dimensions subjected to. Keywords : Relocation, shift-in, shift-out, quarter, locational dynamics, metropolitan area. Science Code: 601.06.01