Preparation of temperature-responsive hydrogels pH-sensitive hydrogels and determination of their swelling properties
- Tez No: 105614
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIŞ, DOÇ. DR. BELMA IŞIK YÜRÜKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmanın ilk kısmında, sıcaklığa duyarlılık özelliği kazanan poli (N- izopropilakrilamid-N-hidroksimetil akrilamid), poli(NIPAM-NHMAAm), kopolimerik hidroj elleri serbest radikalik polimerizasyon ile sıcaklığa cevap veren NIP AM monomeri kullanılarak elde edilmiştir, ve şişme, büzülme, ve sıcaklığa bağımlılık kinetikleri monomer mol oram, toplam monomer konsantrasyonu, çapraz bağlayıcı konsantrasyonu, ve seyreltici PEG 4000 konsantrasyonu gibi bazı parametrelerin değişimine bağlı olarak araştırılmıştır. İkinci kısımda, pH'a duyarlı Dimetilamino etilmetakrilat-Akrilamid, poli(DMAEMAm-co-AAm), kopolimerik hidroj elleri aynı methodla pH'a cevap veren monomer DMAEMAm kullanılarak hazırlanmıştır, pH, tampon çözeltilerinin iyonik şiddeti ve kopolimerlerin bileşiminin hidroj ellerin şişme davranışlarına etkileri incelenmiştir. Sıcaklığa cevap veren kopolimerik hidroj ellerin sıcaklığa duyarlılıklarının, şişme ve büzülme kapasitelerinin NHMAAm mol oram, kopolimerlerin toplam monomer konsantrasyonu, ve çapraz bağlayıcı konsantrasyonu artışı ile azaldığı görülmüştür. Kopolimerizasyon reçetesinde PEG 4000 kullanıldığında, hidroj ellerin daha yüksek oranlarda daha hızlı olarak şiştiği ve büzüldüğü gözlenmiştir. İkinci kısımda, pH, tampon çözeltilerinin iyonik şiddeti, ve hidroj elin AAm içeriği arttırıldıkça pH'a duyarlı hidroj ellerin şişme oranlarının azaldığı bulunmuştur. Adsorpsiyon çalışmalarında, DMAEMAm- AAm hidroj ellerinin üç farklı pH'da tampon çözeltilerindeki uranil asetat alışı incelenmiştir. pH arttıkça protonlanmamış azot atomu sayesinde adsorpsiyonun arttığı bulunmuştur. Güçlü mekanik dayanıklılığına rağmen, a ışımalarının enerjilerinin hidroj elin üç boyutlu ağ yapışım sağlayan bağlanma enerjilerinden daha büyük olmasından dolayı, radyoaktif olmayan adsorbentlerin içerisinde çözünmez hidroj el ağ yapısı bozulmamasına rağmen, hidrojellerin radyoaktif uranil asetat içerisinde hasar görerek zamanla tamamen parçalandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Within the scope of the first part of this study, poly(N-isopropylacrylamide-N- hydroxymethyl acrylamide), poly(NIPAM-co-NHMAAm), copolymeric hydrogels which gained the temperature-sensitive character were obtained by free-radical polymerization using a temperature responsive monomer, NIP AM, and their swelling, deswelling and temperature dependence kinetics were investigated depending on the changing some parameters such as the monomer mole ratio, the total monomer concentration, the crosslinking agent concentration and diluent PEG 4000 concentration. In the second part, pH-sensitive hydrogels Dimethylamino ethylmethacrylate-Acrylamide, poly(DMAEMAm-co-AAm), were prepared by the same method using a pH-responsive monomer, DMAEMAm, and the effects of ionic strength, pH of buffer solutions and composition of copolymers on the swelling behaviours of the hydrogels were examined. It was seen that; the thermosensitivities, swelling and deswelling capacities of produced thermoresponsive copolymeric hydrogels decrease with increasing NHMAAm mole ratio, total monomer concentration of copolymers, and the crosslinker concentration. By using PEG 4000 in the copolymerization receipe, it was observed that; the hydrogels swell and deswell more rapidly to higher ratios. In the second part, it was found that; by increasing pH, ionic strength of buffer solutions, and AAm content of the hydrogel, swelling ratios of pH-sensitivite hydrogels decrease. In the adsorption studies, the kinetics of uranyl acetate uptakes of (DMAEMAm-co-AAm) hydrogels in buffer solutions at three different pH were examined. It was found that, by increasing of pH, the adsorption increases by means of unprotanated nitrogen atom. When long-time adsorption investigated, it was observed that; although its strong mechanical strength; due to the energies of a-rays of uranyl acetate are greater than the binding energies that support three dimensional network of hydrogel, the hydrogels were damaged, by the time, broken down completely in radioactive uranyl acetate although the insoluble hydrogel network structure can not be destroyed in all other nonradioactive adsorbents.