The knowledge of contingent A Priori truths, performatives and pragmatic inferences
Olumsal ve A Priori doğruların bilgisi, performatifler ve pragmatik çıkarımlar
  1. Tez No: 206322
  2. Yazar: NAZİF MUHTAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
KISA ÖZETOlumsal ve A Priori Doğruların Bilgisi, Performatifler vePragmatik ÇıkarımlarNazif MuhtaroğluSaul Kripke doğruluğu a priori olarak bilinebilen olumsal önermelerin varlığını iddiaetmektedir. Bu iddiası için verdiği argüman kendi adlandırma görüşüne dayanır. Ben ise butezde Kripke'nin adlandırma görüşünü kabul ederek, verdiği argümanı, bu argümana iki öncüleklemek suretiyle geliştirmeye çalışacağım. İlk öncül adlandırma eyleminin başarılıolabilmesinin şartlarının sağlandığını ifade ederken, ikinci öncül dile sokulan isminkullanımının başarılı olabilmesi için gerekli şartların sağlandığını ifade etmektedir. Bumeyanda, ilk öncülü karakterize ederken performatif kavramından, öncüller ve sonuç cümlesiarasındaki geçerlilik ilişkisini tanımlarken pragmatik çıkarım kavramından yararlanacağım.Olumsal doğruların nasıl a priori bilinebildiğine dair verdiğim argümanın temel dayanağınıbahsi geçen öncüllerin bilgisinin olumsal ve a priori olarak bilinen doğru önermeninkavranması için gerekli ve yeterli elemanları sağlaması oluşturmaktadır. Yani bu önermeekstra bir incelemeye gerek duyulmadan sadece kavranmakla bilinebilen, bir önermedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Knowledge of Contingent A Priori Truths, Performatives andPragmatic InferencesbyNazif MuhtaroğluSaul Kripke claims that there are contingent a priori truths. His argument for this claimdepends on his account of naming. By assuming his account of naming, I try to improve hisargument by adding two premises expressing the satisfaction of the success conditions of thenaming activity and using that name. In characterizing the naming activity, I make use of thenotion of performatives. In formulating a valid inference from premises to the conclusion, Iappeal to the notion of pragmatic inferences. The gist of my argument for the a priority ofKripke?s contingent truths is that the knowledge of the mentioned two premises provides thecorrect grasp of the necessary and sufficient elements in order to grasp the proposition that isconsidered to be a contingent a priori truth. So this proposition is known just by grasping itwithout further investigation.