Norduz erkek kuzularında bazı testis özellikleri
Testis characteristics of norduz male lambs
- Tez No: 105730
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURGUT AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET NORDUZ ERKEK KUZULARINDA BAZI TESTIS ÖZELLİKLERİ YILMAZ, Ayhan Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Turgut AYGÜN Temmuz 2001, 58 sayfa Bu çalışma, Akkaraman varyetesi olarak kabul edilen Norduz erkek kuzularının bazı testis özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma materyalini, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yetiştirilmekte olan Norduz koyun tipinin 1999 yılı doğum mevsiminde doğan kuzuları oluşturmuştur. Erkek kuzular ortalama 3 aylık yaşta sütten kesilmiştir. Testis özelliklerinin belirlenmesi için 21 gün aralıklarla, toplam 6 denetim yapılmıştır. Denetimlerde kuzuların testis özellikleri ile birlikte canlı ağırlıkları da alınmıştır. Kuzularda testis özellikleri olarak testis çapı, testis uzunluğu, skrotum çevresi ve skrotum uzunluğu ölçüleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca, doğum tipi, ana yaşı, kuzu yaşı ve canlı ağırlık gibi kesikli ve sürekli çevre faktörlerinin söz konusu testis özelliklerine etkileri ortaya koyulmuştur. Norduz erkek kuzularında testis çapı, testis uzunluğu, skrotum çevresi ve skrotum uzunluğunun ortalama değerleri sırasıyla 3.18, 6.26, 17.44 ve 11.76 cm olarak bulunmuştur. Çalışmada etkisi incelenen çevre faktörlerinin testis özelliklerine etkisi, yaş ve canlı ağırlık dışında, testis özelliğine göre farklılık göstermiştir. Buna göre, testis çapı üzerine ana yaşı ve doğum tipinin önemli bir etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOME TESTIS CHARACTERISTICS OF NORDUZ MALE LAMBS YILMAZ, Ayhan Msc, Animal Science Advisor: Assist. Prof. Dr. Turgut AYGÜN Temmuz 2001, 58 pages This study was performed to determine some testis traits in Norduz (variety of Akkaraman) male lambs. The experiment material was the male lambs that they are born in birth season in 1999 at Agricultural Research Center of University of Yüzüncü Yıl. Male lambs were weaned when they are on about three month old. To determine testis characteristics, testicular measurement were taken 6 times at 21 days intervals. Live weight was also recorded. Testis diameter, testis length, scrotum circumference and scrotum length were researced as testis characteristics. In addition, the effects of temporary and permanent environmental factors as type of birth, age of dam, daily age and live weight were determined. The mean values of the testis diameter, testis length, scrotum circumference and scrotum length in Norduz male lambs were found 3.18, 6.26, 17.44 and 11.76 cm, respectively. In the study, effect of the environmental factors on testis characteristics, except for daily age and live weight,were varied according to testis characteristic. The effects of dam of age and type of birth on testis diameter were not found, significiantly. Alike testis diameter, effect a type of birth on testis length was found, significiantly (PO.05).