Nakliye öncesi askorbik asit uygulanmasının kuzu ve oğlaklarda bazı fizyolojik stres parametreleri ve et kalitesine etkisi
Effects of pre-slaughter ascorbic acid administration on some physiological indicators and meat quality traits of road transport stressed lambs and kids
  1. Tez No: 450415
  2. Yazar: MUAMMER SARIBEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Veteriner Hekimliği, Ziraat, Food Engineering, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, nakliye stresine tabi tutulmuş kuzu ve oğlaklarda kesim öncesi askorbik asit (AA) uygulamasının bazı fizyolojik belirteçleri, kesim karkas özellikleri ve et kalitesi özelliklerine etkileri belirlenmiştir. Çalışmanın hayvan materyalini 6 aylık yaşta 18 baş Norduz erkek kuzusu ve 18 baş Saanen x Kıl keçisi melezi oğlağı olmak üzere toplam 36 baş hayvan oluşturmuştur. On sekizer baş kuzu ve oğlak, T0: nakliyesiz, T3: 3 saat nakliye ve T3+C: saat nakliye öncesi 125 mg/kg AA uygulaması olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Hem kuzular hem de oğlaklarda canlı ağırlık kaybı ve rektal sıcaklık üzerine nakliye stresinin etkisi önemli bulunmazken; bazı biyokimyasal parametreler bakımından önemli farklılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study determined pre-slaughter ascorbic acid (AA) administration on some physiological indicators, slaughter-carcass characteristics and meat quality traits of road transport stressed lambs and kids. The animal material consisted of 18 six-month-old Norduz male lambs and 18 six-month-old Saanen Hair Goat kids in total 36 animals. Eighteen lambs and eighteen kids were divided into 3 groups as follow T0: not transportation, T3: 3 h transportation, T3+C: 125 mg/kg AA administration prior to 3 h transportation. The live weight loss and rectal temperature were similar while there were significant differences among groups for some biochemical parameters both lambs and kids. Cortisol and glucose concentrations significantly increased by transportation (p < 0.05) in lambs and kids. AA had significant effect on serum cortisol and glucose of lambs. T3+C and T0 lambs were found similar whereas T3 lambs had higher glucose concentrations than T0 lambs (p < 0.01). However, both T3 and T3+C kids had higher serum cortisol and glucose concentration than T0 kids and the effect of AA administration on serum cortisol and glucose were found insignificant. Oxidative status in lambs and kids, as determined by serum malondialdehyde levels, did not differ among groups. AA had limited effect on MDA levels. No differences were determined at slaughter and carcass characteristics among groups in lambs and kids. However, some meat quality traits were negatively influenced by transportation. Muscle glycogen content of T3 lambs was significantly lower (p < 0.01) than T0 and T3+C lambs while ultimate pH in T3 and T3+C lambs tended to be higher than T0 lambs (p = 0.06).