Van-Erciş ekolojik koşullarında çeşit ve dikim zamanlarının patateste (solanum tuberosum) verim ve kalite üzerine etkisi
- Tez No: 105733
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET VAN-ERCIŞ EKOLOJİK KOŞULLARINDA ÇEŞİT VE DİKİM ZAMANLARININ PATATESTE (Solanum tuberosum L.) VERİM VE KALİTE ÜZERİNE ETKİSİ ÇİFÇİ, Cengiz Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Bünyamin YILDIRIM Haziran 2001, 31 sayfa Bu çalışmada Van-Erciş ekolojik koşullarında farklı çeşit ve dikim zamanlarının patates bitkisinde verim ve kaliteye etkileri araştırılmıştır. Farklı çeşitler olarak (Arinda, Armada, Binella ve İmpala) çeşitleri üç farklı dikim zamanında (6 Mayıs, 13 Mayıs ve 20 Mayıs) dikilerek, hem çeşitlerin hemde dikim zamanlarının bitki boyu, ana sap sayısı, ocak başına yumru sayısı, ocak başına yumru verimi, ortalama yumru ağırlığı, toplam yumru verimi, yumru özgül ağırlığı, kuru madde oram ve nişasta oranı üzerine olan etkileri incelenmiştir. Denemeden elde edilen bulgular değerlendirilmiş toplam yumru verimi üzerine hem çeşitler hemde çeşit x dikim zamanı interaksiyonunun etkisi önemli bulunmuştur. En yüksek toplam yumru verimi 2077.63 kg/da ile Arinda çeşidinin 6 Mayıs dikiminden elde edilmiştir. Nişasta oram üzerine hem çeşitler hemde dikim zamanlan önemli derecede etki etmiştir. Çeşit x dikim zamanı interaksiyonu önemli olmamıştır. En yüksek ortalama nişasta oranı % 13.08 ile 20 Mayıs dikiminden, en düşük ise % 1 1.50 ile 6 Mayıs dikiminden elde edilmiştir. Çeşitler arasında en yüksek ortalama nişasta oranı % 13.33 ile Arinda çeşidinden, en düşük olarak % 11.38 ile Binella çeşidinden elde edilmiştir. Anahtar kelimeler : Patates, Sokanım tuberosum L., çeşit, dikim zamanı, verim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF VARIETY AND PLANTATION TIMES ON POTATO (Solarium tuberosum L.) YIELD AND QUALITY IN ERCİŞ- VAN ECOLOGICAL CONDITION ÇÎFÇÎ, Cengiz Msc, Field Crops Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Bünyamin YILDIRIM June 2001, Pages 31 In this study, different variety and plantation times was investigated in Erciş- Van ecological condition The effects of variety (Arinda, Armada, Binella, Impala) and plantation times (6 May, 13 May, 20 May) was examined on planting, both cultivars and planting time plant height, number of main stems, average round of potato fora potato-well, the average weight of round of potato, the average gain of round of potato, the total potato gain, the proportion of starch, the specific weight of the round of potato, dry material and the proportion of starch have been researched. The effects of variety and interaction between variety and plantation times was significant. The highest total yield was obtained from Arinda variety with 2077.63 kg/da on 6 May The effects of variety and plantation times on proportion starch was significant. The interaction betwen variety x plantation times wasn't significant. The highest average starch, was obtained from on 20 May plantation with %13.08, the lower was on 6 May with %1 1.50. Among the variety the highest average starch was obtained from Arinda variety with %13.33, the lower was from Binella variety with %13.08. Key words : Potatoes, Sokanım tuberosum L., variate, planting time, yield m