FITIR, XRD, termal analiz ve yüzey alanı ölçümleriyle incelenmiş çeşitli kaolin-DMSO-organik türleri
Various kaolinite-DMSO- organic species investigated by FITIR, XRD, thermal analysis and surface measurements
- Tez No: 105739
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYTULLAH AFŞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
FTIR, XRD, TERMAL ANALİZ VE YÜZEY ALANI ÖLÇÜMLERİYLE İNCELENMİŞ ÇEŞİTLİ KAOLİN-DMSO-ORGANİK TÜRLERİ ÖZET Bu çalışmada, toplam zamanın kısaltılması ve aynı zamanda geri soğutucu altında buharlaştırma, ısıl işlem ve şiddetli karıştırma gibi farklı dinamik koşulların uygulanmasıyla işlemi kolaylaştırmak için kaolin-DMSO arasına-giren piridin, benzamid, etanol amin ve NMF'nin hazırlanması üzerine bir sistematik çalışma gerçekleştirildi. Moleküllerin maksimum adsorpsiyonu şiddetli karıştırma altında 4-5 günlük bir zaman dilimi içinde meydana geldi. FTIR spektroskopisi, TG, DTG, DTA, X-ışınlan toz kırınımı ve yüzey alanı ölçümleri araya-girmiş ürünlerin karakterizasyonu için kullanıldı. Misafir moleküllerin kaolin tabakaları arasına-girmesi 3697 cm^'deki hidroksil bandının dikkate değer azalmasına ve kaolinin dahili-yüzey hidroksilleri ve araya-giren türler arasındaki hidrojen bağından doğan yeni keskin piklerin görünmesine yol açmıştır. Dahili-yüzey hidroksillerden kaynaklanan 942 ve 796 cm"1 'deki eğilme piklerinin şiddetleri azaldı ve araya-girme oluşumunda yeni titreşim yapılan ortaya çıktı. XRD çalışmalarında, saf kaolinin d değeri 7.18 A° olarak bulundu ve kaolin- DMSO, kaolin-piridin, kaolin-benzamid, kaolin-etanol amin ve kaolin-NMF bileşikleri için d değerleri sırasıyla 1 1.26, 1 1.62, 14.62, 10.77 ve 10.67 A° olarak gözlendi. 140-21 0°C sıcaklık aralığındaki termal pikler araya-girmiş türlerin fizikokimyasal özelliklerindeki değişimlerinden oluşur ve termal kararlılık K-piridin
Özet (Çeviri)
m VARIOUS KAOLINITE-DMSO-ORGANIC SPECIES INVESTIGATED BY FTTR, XRD, THERMAL ANALYSIS AND SURFACE AREA MEASUREMENTS ABSTRACT In this work, a systematic study on the preparation of pyridine, benzamide, ethanolamine and NMF intercalates with kaolinite-DMSO has been carried out to curtail the total intercalation period and also to simplfy the procedure by applying different dynamic conditions such as refluxing, annealing and vigorous stirring. Maximum adsorption of the molecules occurred under vigorus stirring within the period of 4-5 days. FTIR spectroscopy, TG, DTG, DTA analyses, X-ray powder diffraction and surface area measurements were used for characterization of the intercalated products. The intercalation of quest molecules into the kaolinite interlayers leads to an appreciable decrease of 3697 cm“1 hydroxyl band and the appearance of new sharp peaks due to hydrogen bonds between inner-surface hydroxyl of kaolinite and intercalated species. The intensities of the 942 and 796 cm”1 bending peaks arising from inner-surface hydroxyls decreased and new vibrational structures appeared on intercalates formation. In XRD studies, the d value of pure kaolinite was found at 7.18A°, and for kaolinite-DMSO, kaolinite-pyridine, kaolinite-benzamide, kaolinite-ethanolamine and kaolinite-NMF composites the d values were seen at 11.26, 11.62, 14.62, 10.77 and 10.67 A°, respectively. The thermal peaks of 140-210°C temperature region result from changes in the physicochemical properties of intercalate species and thermal stability increase in the order of K-pyridme