Pamuk saplarından (Gossypium hirsutum L.) kraft -sodyumborhidrür yöntemiyle kağıt hamuru ve kağıt üretim koşullarının belirlenmesi
Determination of pulp and paper production condition with kraft-sodiumborohydride process from cotton (Gossypium hirsutum L.) stalks
  1. Tez No: 252572
  2. Yazar: AHMET CENK EZİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUTUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, pamuk saplarından (Gossypium hirsutum) sodyumborhidrür-kraft yöntemiyle kağıt hamuru ve kağıt üretim koşullarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmada, pamuk saplarından sodyum borhidrür (NaBH4) ilaveli Kraft yöntemiyle kağıt hamurları üretilmiş ve NaBH4' ün hamur verimi ve elde edilen kağıtların fiziksel ve optik özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Optimum pişirme parametrelerini belirlemek için 30 adet pişirme deneyi yapılmıştır. İlave edilen NaBH4 oranına bağlı olarak elenmiş hamur veriminin, hamur viskozitesinin ve polimerizasyn derecesinin arttığı, kappa numarasının azaldığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, NaBH4 oranındaki artışa paralel olarak elde edilen kağıtların parlaklık, opaklık, kopma uzunluğu, patlama indisi ve yırtılma indisi değerleri de artmıştır.Sonuç olarak, kraft yöntemine göre kraft-sodyum borhidrür yönteminde verim %15.66 daha yüksek tespit edilmiştir. Kraft-NaBH4 hamurların ve bunlardan yapılan kağıtların kraft hamur ve kağıtlarına oranla viskozitenin %1.60, polimerizasyon derecesinin %1.73, parlaklığın %24.17, opaklığın %2.62, kopma uzunluğunun %32.07, yırtılma indisinin %14.85 ve patlama indisinin %29.02 daha yüksek olduğu, kappa numarasının ise %15.86 daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim was determination of pulp and paper production condition with kraft-sodıumborohydride process from cotton (Gossypium hırsutum L.) stalksIn this study, NaBH4 modified kraft pulping was performed by using cotton stalks and the effects of NaBH4 addition on the physical and optical properties of pulps and resultant papers were investigated. In order to determine the optimum cooking parameters, 30 different laboratory experiments were performed. It was noted that the increasing level of NaBH4 improved the screened pulp yield, pulp viscosity and degree of polymerization, reduced the kappa number. However, the brightness, opacity, breaking length, burst index and tear index of handsheets increased by NaBH4 additions.Consequently, total pulp yield was increased (%15.66) by NaBH4 addition. Pulp viscosity, degree of polymerization, brightness, opacity, breaking length, burst index and tear index of NaBH4 added kraft pulp were found to be higher than those of kraft one by about 1.60%, 1.73%, 24.17%, 2.62%, 32.07%, 14.85% and 29.02%, respectively. However, kappa number of NaBH4 added kraft pulp is lower (15.86%) than those of kraft one by about