System engineering approach to determine critical technologies for machine manufacturing industry a suggested methodology and it's application
Sistem mühendisliği yaklaşımı ile makine imalat sanayiinde kritik teknolojilerin belirlenmesi Bir metedoloji önerisi ve uygulaması
- Tez No: 105805
- Danışmanlar: DR. ATİLLA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
ÖZET Türkiye gelişmekte olan ülke konumunda, mevcut tüm teknoloji alanlarında lider konumuna yükselmek yerine, çabalarını yoğunlaştıracağı alanları tespit ve bu alanlarda kendini geliştirmek yükümlülüğündedir. Türkiye toplumsal ihtiyaçları belirleyerek dünyada uygulanan verimli teknolojileri transfer etmek, yeni teknolojiler yaratmak ve hali hazır kullandığı teknolojileri geliştirme konularında problemlerle karşılaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı Makine İmalat Sanayii için kritik teknolojiler hakkında nihai bir rapor hazırlamanın yanında, uygulamaya yönelik ortaya çıkan konulan incelemek ve ilerde yapılacak çalışmalara ışık tutmaktır. Bu çalışma Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu Makine İmalat Sanayiinde kritik teknolojilerin neler olduğunun tespiti ve bu teknolojilerin elde edilme yöntemlerinin belirlenmesi açılarından karar vericilere bir sistem mühendisliği modeli oluşturmuştur. Bu proje sonunda, uluslar arası çalışmalardan çıkarılan kritik teknoloji değerlendirmesi ve Delphi sonuçlan ile birleştirmesi, Türkiye hakkındaki senaryolar ile Türkiye olarak gelmemiz gereken yer arasındaki fark olup olmadığı ortaya çıkanlmış ve yapılan fark analizi sonunda karar süreçlerini geliştirme ve yönetmek için gerekli hususlar belirlenmiştir. Bu projede, Delphi tekniği kullanılarak; Makine İmalat Sanayiinde kritik teknolojiler ile ilgili Temin/Geliştirme zaman aralığı ortaya konulmuş, kritik teknolojilerin hayat kalitesi, zenginlik yaratılmasındaki etkileri araştırılmıştır. Aynca gerçekleşmeye yönelik engeller, Türkiye'nin rekabet durumu ve işbirliği yapılması gereken ülkeler hususlan aynntılı olarak incelenmiştir. XVU1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey as an industrializing country, is faced with the responsibility of selecting certain areas on which it will concentrate its efforts instead of choosing to be the leader of all technologies. The critical technologies of its choice must be the ones that it will be successful. In a world with its continuously changing technologies, Turkey is encountering problems on the subjects like transfer of the efficient global technologies, creating new critical technologies and developing its present technologies by assessing its real needs. The goal of this study is to explore and develop a process that might assist not only in producing a final report on critical technologies but also to help in engaging those implementation measures or further consideration of the issues raised. This study constituted a systems engineering model to the decision makers in ways to assess what the critical technologies are for the Machine Manufacturing Industry in Turkey and to define the methods to adopt them. In the end of this project, with the help of the system engineering analysis methods combined with Delphi results and scenarios about Turkey, it became possible to put forward a model for future applications. The study led the way to understand the necessary steps to develop, manage the decision processes and analyze the difference between Turkey's present condition and the level that it should attain. In this study, by using Delphi technique; the time range for acquiring /developing critical technologies were determined. The impact of Critical Technologies on quality of life, and wealth creation were assessed. Constraints on occurrence in Turkey, necessity of collaboration and Turkey's current position versus other countries were identified. XVll