Kentsel tasarımda iletişimin yeri, önemi ve bir iletişim tasarımı gerekliliği
  1. Tez No: 105842
  2. Yazar: BAHAR AKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Ill ÖZET 'Kentsel Mekanda İletişimin Yeri, önemi ve Bir İletişim Tasarımının Gerekliliği' konulu bu tez çalışması, kent mekanında yaşanan iletişim kavramını ve iletişim öğelerini ele almaktadır. Bu ele alış kentin fiziksel yapısı ve öğeleri ile de paralel olarak yürütülmüştür. Bu çalışma, kentsel mekandaki iletişimi tanımlayıp, iletişimin gerekliliğini ortaya koyarak, iletişim kavramının kentsel mekanda nasıl ele alınması gerektiği konusunda bir yaklaşım ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kent mekanı, içinde yaşayan insanlar ve eylemler ile bir bütündür. Toplumun içinde bulunduğu sosyal ilişkiler ve kültür özellikleri tarafından yaratılan mekan, kentsel yaşamın sürdürüldüğü sahnedir. Sosyal bir varlık olan insanın yaşamında diğer insanlar, objeler ve mekanlar ile iletişim daima yer almıştır, ancak günümüzün artan iletişim koşulları hayatımızın her alanında çok sayıda veri ve bilgi ile karşılaşmamıza neden olmaktadır. Gelişen teknoloji ve küresel politikalar nedeniyle bilgi alışverişi, her türlü yaşam alanımızda büyük yer kaplamaktadır. Bu noktadan hareketle, çalışmanın ilk bölümünde iletişim kavramı ele alınmaktadır. İletişim türleri, koşulları ve kentsel iletişim alt kavramları ile açıklanmaktadır. İkinci bölümde kentsel mekan ele alınmaktadır. Özel alanlar ve kentsel iletişimin yoğun olarak yaşandığı kamusal alanların tanımlanmasının ardından kamusal alanların başlıca parçaları olan yol mekanları ve meydanlar irdelenmiştir. Kentsel mekanların tasarım süreçleri, davranış ortamları, mikro ortamlar, okunabilirlik ve tasarım kriterleri üzerinden incelenmiş, kent estetiği ve kentsel kalite kavramları üzerinde durulmuştur. Kent mekanının ele alınması sırasında kentsel işaretlerin tarihsel süreçleri ve tasarım kriterlerine de değinilmiştir. Üçüncü bölümde, daha önceki iki bölümde ayrı ayrı ele alınmış olan iletişim ve kentsel tasarım kavramları bir bütün olarak ele alınarak, kentsel tasarımdaIV iletişim tasarımı ve süreci konusu irdelenmiştir. Kent mekanında iletişim tasarımının yeri ve önemi, kent kimliği üzerinde etkiler ile bağlantılı olarak tanımlanmıştır. Dördüncü bölümde kentsel iletişim tasarımı ile ilgili örnekler üzerinde durulmuştur. Yurtiçi ve yurtdışında konu ile ilgili yapılan uygulamalar ve getirilen sınırlamalar ele alınmış, iletişim tasarımına katılım başlığı altında Japonya'nın Sapporo kentinde yapılan özendirici çalışmalar ile bir meslek kuruluşu ve bir firma incelenmiştir. Yurtiçinde yapılan çalışmalar başlığı altında Beyoğlu Belediyesi tarafından gerçekleştirilmekte olan“Güzel Beyoğlu Projesi”üzerinde durulmuş, belediye ile yapılan görüşme sonucunda edinilen bilgiler aktarılmıştır. Sonuç ve öneriler bölümünde konuya ilişkini bir sonuç tespiti ile çözüm önerisinin ardından, Bağdat Caddesi üzerinde belirlenen bir aralıkta kentsel iletişim öğelerine ait mevcut durum tespiti yapılmış ve öneriler getirilmiştir. Örnek çalışma alanı olarak Bağdat Caddesinin seçilme nedeni taşıt trafiği yanı sıra yoğun yaya trafiğine de hizmet veriyor olması ve taşıdığı yoğun ticari kimliktir. Cadde, kentsel imaj açısında da belirgin özelliklere sahiptir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The following study is on The Importance of Communication on urban space and the need to envisage communication'. The study aims to define communication in urban space, to present the need for and importance of communication in urban life and to bring out how communication as a concept should be regarded in relation to the concept 'urban space'. A city becomes a whole only with the people and the actions that take place within its space. The cultural characteristics of a society and the social relations within that society make up the space which is in fact a stage for the urban life. Communication has been a vital element within the life of human which is a social creature by definition. Thus, besides the role of objects and spaces in our lives, communication with other beings is a crucial element that deserves much attention. However, with the increasing communication standards of the contemporary life, there is ever more data and information that we seem to bump into. Due to improving technological conditions and global policies, the exchange of information takes much space in our daily lives. With this in mind, in the first section of this study, communication as a concept is discussed. Communication styles, conditions and sub concepts of urban communication are described. In the second part of the study, urban space is investigated. Special spaces and public areas where urban communication has been most intensely experienced are mentioned. Also, conduits and public squares are examined. The processes of the urban space design, behavioral settings, micro milieu and legibility are given further thought with the help of design criterias. Eventually, the concepts, urban aesthetics and urban quality are brought to attention and historical processes of urban signs and design criterias are discussed.VI The third section of the study presents the interaction of communication and the concept of urban planning and both are investigated further as a whole entity. The communication planning of urban planning and the processes are brought to attention. The importance of communication planning on urban space is defined in relation to its influence on urban identity. Within the fourth section, examples of urban communication planning are presented. Implementations of urban communication at home and abroad and its limitations are discussed. Under the title 'studies conducted at home', a project called 'Beautiful Beyoğlu' which was handled by the Municipality of Beyoğlu, is discussed and the results of interviews with the municipality officials are presented. Under the title 'participation in communication planning', the encouraging studies of a vocational institution in a Japanese city named Sapporo and of a firm on communication planning are investigated. The last section is composed of conclusions and proposals. Also a current situation analysis is conducted on urban communication elements at a given section in Bağdat caddesi and further proposals are made.