Pamuk (Gossiypium hirsutum L.) lifinde mote ve nep özelliklerine genotiplerin etkisi
The effect of genotypes to mote and nep features in the cotton (Gossiypium hirsutum L.) fibre
  1. Tez No: 105889
  2. Yazar: AHMET ÇIRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OĞLAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pamuk Eksperliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, 1999 yılında, Kahramanmaraş koşullarında, bölgenin standart Erşan-92, Maraş-92 ve Sayar-314) pamuk (Gossiypium hirsutum L.) çeşitlerinde, mote (döllenmemiş tohum taslağı) ve nep (0.75 mm2 den küçük lif düğümcüğü) sayısı ve ağırlığı ile tohum tutkunluk oranına genotiplerin etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Denemeler, tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü ve dörder sıralı parseller halinde düzenlenmiştir. Çalışmada, koza örnekleri üzerinde çalışılarak mote sayısı ve ağırlıkları Ue tohum tutkunluk oranları; lif pamuk üzerinde çalışılarak nep sayısı ve nep boyutları AFIS-N (Advanced Fiber Insturuments System-Nep) cihazında ve diğer lif teknolojik özellikleri ise HVI (High Volume Insturuments) cihazında belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre; mote sayısı ve ağırlığı, nep sayısı, nep boyutu ve incelenen öteki özelliklerde genotipler arasında istatistiki olarak önemli bir farklılık bulunamamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Kahramanmaraş conditions, in 1999. The aim of the study was W determine-thc influence of genotypes on the-number of motes (unfertilized ovules) and neps, and weighth of nep, seed setting efficiency of Erşan- 92, Maras-92 and Sayar-314 cotton (G&ssiypium kirsutum L} varieties (These are standart varieties in Kahramanmaraş region). The experiments were conducted according to randomized complete blocks desing with four replications, plots were desingned as four rows In this study, the number and weight of motes and the rate of seed setting efficiency were obtained from the boll samples. The weigth and sizes of neps were identified by AJTS-N (Advanced Fiber Instruments System-Nep^ and others technological characters were identified by HVI (High Volume Instruments). According to the results of the study, there was no significant difference among the genotypes in terms of the number and the weight of motes, the number and the lengths of neps, and the other investigated characteristics (p>0.65). However, there was a significant difference among the genotypes in terms of seed setting efficiency.