Tuğla ve duvarlarda kalite ve standardizasyon
Quality and standardization at wallbrick and brick
- Tez No: 105970
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
XI ÖZET Çağdaş toplumlarda hayat düzeyinin yükselmesi, daha üstün niteliklere sahip malzemelere olan gereksinimi artırmaktadır. Bu malzemeler ya bilinen eski malzemelerin özelliklerinin geliştirilmesi veya yenilerinin ortaya çıkarılmasıyla elde edilmektedir. 21. yüzyıla girdiğimiz bu günlerde, seramik elektronik malzemelerden motor parçasına, kiremitten tuğlasına kadar modem yasanım her alanında kullanılmaktadır. Tuğla da binlerce yıldır, inşaat sektöründe kullanılan bir yapı malzemesi olduğundan; bu malzemenin kaliteli üretilmesi ve düzgün duvar yüzeyleri inşa etme hususu ülkemiz açısından önemli bir konudur.“Tuğla ve Duvarlarda Kalite ve Standardizasyonu”adı altında toplanan bu çalışma 6 ana bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm'de problem ortaya konmuş, çalışmanın amaç ve kapsamı belirlenmiştir. 2. Bölümde standardizasyon, kalite ve kalite kontrol kavramlarına değinilerek, kalite ve standardizasyonun sağladığı faydalar anlatılmıştır. 3. Bölümde tuğla yapı malzemesi tanıtılarak, kısaca tuğla endüstrisinin tarihçesine değinilmiştir. Yurdumuzda Tekirdağ ve İstanbul'da bulunan tuğla fabrikaları gezilmiş, üretim fotoğraflarla destekli bir şekilde anlatılmıştır. Daha sonra, tuğla duvarlara değinilmiş, yurtdışında oldukça gündemde olan donatılı tuğlalardan bahsedilmiştir. 4. Bölümde yurdumuzda tuğla üretiminde ve tuğla duvar uygulamalarında kalite kontrol ve standardizasyonun ne şekilde sağlandığı bizzat şantiyeler ve fabrikalar gezilerek incelenmiştir. Standardizasyonun sağlanmasındaki en önemli faktör standartlardır. TezXII çalışmasında, yurdumuzda en çok tüketilen duvar tuğlalarına ait standartlar incelenerek, bu standartlarda belirtilen özellikler (tipler ve sınıflar ile ilgili) tek tablo halinde özetlenmiştir. Yurdumuzda tuğla imalatı sırasında karşılaşılan güçlükler açıklanarak, yanlış uygulanmakta olan boşluktu çift duvar uygulamaları anlatılmıştır. Daha sonra, yurdumuzda en çok tüketilmekte olan TS 4563'e uygun olduğu belirtilen tuğlalar üzerinde basınç dayanım deneyi yapılmıştır. Yapılan deney sırasında 25 adet numune kullanılmış ve bu numuneler yurdun çeşitli bölgelerinden temin edilmiştir. Bu bölümde son olarak, mevcut yayınlardan topladığımız, yine aynı tip tuğlaların basınç dayanım deney sonuçlan ile birlikte istatistiksel değerlendirme yapılmıştır. 5. Bölümde uluslararası düzeyde tuğla üretim ve uygulamalarında kalite kontrol ve standardizasyon incelenmiş, tuğla üretiminin nasıl gerçekleştiği anlatılmıştır. Alman ve İngiliz Standarttan incelenerek ürün bazında standardizasyona değinilmiştir. Yurtdışında tuğla duvar örerken nelere dikkat edildiği, hangi malzemeler kullanıldığı resimlerle ifade edilerek tuğla duvar uygulamalarında kalite kontrol ve standardizasyon incelenmiştir. Bu bölümde son olarak yurtdışında boşluklu çift duvar uygulamaları detaylarla birlikte anlatılarak irdelenmiştir. 6. Bölümde, ülkemizde ve yurtdışında tuğla duvar makemelerinin üretimi ve uygulamaları ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
xin SUMMARY In contemporary society, improvement of living standards induces demend for materials of higher qualities. Such materials are obtained by either improving the qualities of old materials or by inventing totally new ones. Today, at the threshold of the 2 1 st century, from electronic materials to engine components, from tile to brick, the seramics are widely used in modern life. Since brick is a building material which has been used for thousands of years, in the construction industry, its production and proper use to obtain walls of adequate quality is of paramount importance. This thesis entitled“ Quality and Standardization at Brick and Walls”consists of 6 chapters. In the first chapter, the problem has been defined and the purpose and the scope of the study has been determined. In the second chapter, the concepts of standardization, quality and quality control have been outlined and the benefits of quality and standardization have been explained. In the third chapter, brick as a building material has been introduced and the history of brick industry has been mentioned briefly. The production of brick has been explained with the photograps taken during the visits to the brick factories in Tekirdağ and Istanbul. Then, brick walls and reinforced bricks which are quite popular in the world have been mentioned.XIV In the fourth chapter, the implementation of quality control and standardization in brick production and brick wall applications have been studied by visiting the factories. The basic factor for product standardization is the preparation and publication of standards under the authority of a public body. In this study, the standards for wall bricks produced in this country have been studied and the properties types and categories have been summarized in a table. The difificulties encountered during the production of brick, and the mistakes made in the application of cavity walls have been explained. Compressive strength tests were carried out on bricks produced according to TS 4563. A total of 25 samples obtained from different regions of Turkey have been used in the experimential work. Finally in this chapter, a statistical evaluation was made also on the data collected from other documents, together with compressive test results obtained in the experimental work. In the fifth chapter, quality control and standardization have been reviewed with reference international standards for brick production and application The German and English Standards were summarized in tabular form. The points highlighted in these standards for materials and building have been explained with photograps, and quality control and stantiardization have been examined. At the end of this chapter the cavity walls have been explained in detail. In the sixth chapter, a discussion has been made of the production of brick wall materials and their application in Turkey and in the world.