Çevre kirliliğinin şeker pancarı verim ve verim unsurlarına etkisi üzerine bir araştırma
A Research on effect of environment dirty in yield and yield components of sugar beet
  1. Tez No: 105983
  2. Yazar: FİLİZ ÖNER (DÖNMEZ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ATAKIŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu araştırma çevre kirliliğinin şeker pancarı verim ve verim unsurlarına etkisi ile evsel ve endüstriyel atıklarla kirlenen Ergene nehrinin kimyasal kapsamını ve metalik kirliliğini belirleyerek bunun toprağa, bitkiye olabilecek etkilerini saptamak amacıyla 1999-2000 yılları arasında tarlada yürütülmüştür. Araştırmada test bitkisi olarak şeker pancarı kullanılmıştır. Deneme konuları; Ergene nehri ile sulama ve kuyu suyu ile sulaması olarak seçilmiş ve tarlada 3 tekrarlamalı olarak tesadüf bloklar deneme deseninde uygulanmıştır. Denemede kullanılan Ergene nehri ile kuyu sularında; değişebilir sodyum (ESP) ve sodyum adsorpsiyon oram (SAR) ile kalıcı sodyum karbonat (RSC) arasında bir farklılık bulunamazken, çökelme indeksi (PI), ve ABD tuzluluk laboratuarı sistemindeki sınıflandırılmaya göre farklılıklar belirlenmiştir. Yapılan toprak analizleri sonucuna göre, denemeden önce alınan topraklar ile deneme süresince alman toprakların kimyasal özelliklerinde farklılık belirlenmemiştir. Bitki analizlerine göre, yaprak ayasında yapılan ağır metaller toksik sınır değerlerinin altmda bulunmuştur. Gövde de yapılan kimyasal analizlerde, Ergene suyuyla sulanan şeker pancarında şeker oranı, kuru madde oranı, saf şeker oranı, zararlı azot oranı yüksek bulunurken; saflık oranı, yapraksız pancar verimi, yaprak verimi ve şeker verimi sonuçları temiz kuyu suyu ile sulanana göre düşük bulunmuştur. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried out to determine the effects of environmental pollution on various yield components of sugar beet. In the determination of possible effects of the River Ergene, polluted by domestic and industrial waste, on plants and soil, chemical composition, in special reference to metals, of the river was determined. The research was carried out in the field and test plant used was sugar beet Subjects of the experiment were irrigation either from Ergene River or a well for which completer/ randomised experimental blocks design with three replicates was used. While differences were not observed between the water samples of Ergene River and of the well with regards to Exchangeable Sodium Percentage (ESP), Sodium Adsorption Rate (SAR) and Remaining Sodium Carbonate, Precipitation Index (PI) and other differences were determined according to classifications of the USA Laboratory System. Tests carried out, with regards to the chemical properties, on the soil samples obtained before and during the experiment did not reveal any significant differences between the two. According to the plant analyses, heavy metals at the leaf palms were below the toxic levels. Analyses carried out at the stems revealed that while sugar ratio, dry matter content, pure sugar percentage and noxious nitrate percantage were higher in the sugar beets irrigated with water from Ergene River, purity percentage, beet root yield and sugar yield were lower in comparison to the plants irrigated by clean well water. in