Kültür ve yabani kışlık üçgül (Trifolium resupinatum L.) formlarının verim öğeleri yönünden karşılaştırılması
Comparison of yield components of cultivated and wild persian clover (trifolium L.) forms
  1. Tez No: 105984
  2. Yazar: ERTAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. SERVET TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, Tekirdağ ve çevresindeki doğal çayır-meralarda bulunan yabani Kışlık üçgül (Trifolium resupirıatum L.) formu ile kültürü yapılan Kışlık üçgül formunun verim ve verim öğelerini belirleyerek karşılaştırmaktır. Araştırma 1998-2000 yularında yürütülmüştür. İlk yıl, yabani kışlık üçgül formunun tohumları Tekirdağ ve çevresinde belirlenen çayır-meralardan toplanmış, ikinci yılda da kültür formu (Demet-82 çeşidi) ile bu toplanan tohumların Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 3 tekrarlamah olarak T. Ü. Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Araştırma ve Uygulama arazisinde ekimi yapılmıştır. Çalışmada her iki form için; fenolojik ve morfolojik gözlemler yapılmış, yeşil ot, kuru ot ve tohum verimleri ile protein oranlan beMenmiştir. Fenolojik gözlemlerde; çıkış gün sayısı, %50 çiçeklerime gün sayısı, meyve bağlama gün sayısı ve meyve olgunlaştırma gün sayısı ile hasat gün sayısı tespit edilmiştir. Morfolojik gözlemlerde ise; doğal konumdaki bitki boyu, bitki boyu, yan dal sayısı, ana sap çapı, ana sapta yaprak sayısı, yaprak uzunluğu, yaprakçık boyu, yaprakçık eni, yaprak / sap oranı, ana sapta kömeç sayısı, kömeçte çiçek sayısı, meyvede tohum sayısı, kömeçte tohum sayısı, kömeç tohum verimi ve 1000 tane ağırlığı üzerinde çalışılmıştır. Fenolojik gözlemlerde her iki form arasında farklar olduğu belirlenmiştir. En erken çıkışı kültür formu kışlık üçgül yaparken, en geç çıkış yabani formda olmuştur. Ancak tüm yabani bitki türlerinde olduğu gibi yabani kışlık üçgül de gelişimini daha hızlı yaparak %50 çiçeklerime, meyve bağlama ve meyve olgunlaştırmasını kısa sürede tamamlayarak en erken hasada gelmiştir. Ot verimine etkili morfolojik karakterlerden doğal konumdaki bitki boyu, bitki boyu, yan dal sayısı, ana sap çapı, ana sapta yaprak sayısı, yaprak uzunluğu, yaprakçık eni * ve yaprakçık boyunun kültür formunda daha fazla olduğu saptanmıştır. Yabani form yatık gelişmiş, kültür formuna göre daha çok dallandığı (Ortalama 5.16 adet) tespit edilmiştir. İki formun yaprak / sap oranlan arasında fark bulunmamıştır.II Generatif döneme geçişle oluşan ve tohum verimine etkili karakterlerden ana sapta kömeç sayısı ile meyvede tohum sayılan yönünden formlarda farklılıklar belirlenmiştir. Kömeçte çiçek sayısı, kömeçte tohum sayısı, kömeç tohum verimi ve 1000 tane ağırlıklarında ise istatistiki açıdan önemli bir fark görülmemiştir. Yeşil ot verimleri ile kuru ot verimlerinin iki formda da önemli olduğu saptanmıştır. En yüksek yeşil ot (ortalama 6769.667 kg/da) ve kuru ot verimini (İ-İ^S+P^ kg/da) kültür formu kışlık üçgül verirken, en düşük verim (ortalama 1 153.0 kg/da yeşil ot ve 186.433 kg/da kuru ot) yabani formda gerçekleşmiştir. Formların tohum verimleri ile protein oranlarında önemli bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of study is to compare yield and yield companents of wild Persian clovers (Trifoiium resupinatum L.) from which is located in grassland of Tekirdağ and cultivated Persian clover. The research was carried out in 1998-2000 years. The first year, seeds of wild Persian clovers from were collected from grassland of Tekirdağ and around; in second year cultivated from (Demet-82) and collected seeds were sown in research and application field of field crops of Tekirdağ Agricultural Faculty according to desing of randomized blocks with three replicates. In the study, observations of phenology and morphology were done and rates of herbage, hay, seed yield and protein rates were determined. In phenological observations; number of emerge day, number of flowering day (%50), number of fruiting day, number of fruit maturity day and number of harvest day were determined. In morphological observations; natural plant height, plant height, number of shoots, diameter of main stem, number of leaf in main stem, leaf length, leaflet height, leaflet width, leaf/stem ratio, number of head in main stem, flowers/head, seeds/fruit, seeds/head, seeds weight/head, 1000 seeds weight were determined. In phenological observations, differences were determined between two forms. The first emerge was in cultivated Persian clovers from and the last emerge was in wild from. Wild Persian clover was completed its growth, flowering (%50), and fruit set and fruit maturity rapidly. Morphological charecteristics which is affecting the herbage yield (natural plant height, plant height, number of shoots, diameter of main stem, number of leaf in main stem, leaf height leaflet height, leaflet wideness) were higher in cultivated form. Wild form of plant was developed horizontally and has branches (average 5.16 per plant) than cultivated form. There were no differences in both forms according to leaf/stem ratio.IV The number of head in main stem and seeds/fruit, which are to after generative stage and affecting seed yield, were different in forms. There were no deferences flowers/head, seeds/head, seed weight/head and weight of 1000 seeds statistically. In both forms, yields of herbage and hay were. The highest yield of herbage (average 6769.667 kg/da) and hay (average {{0.%#P kg/da) were determined in cultivated Persian clover and the lowest were obtained from wild form (average 1 153.0 kg/da in herbage and 186.433 kg/da hay). There were no differences in seed yields and crude protein ratio of forms.