İhracata yönelik dondurulmuş meyve-sebze sanayiinin durumu ve rekabet gücünün artırılmasında kalite kontrol kriterlerinin araştırılması
Research for increasing competitiveness of export frozen fruit vegetable industry quality control criterias
- Tez No: 105990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET İHRACATA YÖNELİK DONDURULMUŞ MEYVE^SEBZE SANAYİİ VE REKABET GÜCÜNÜN ARTDULMASINDA KALİTE KONTROL KRİTERLERİNİN ARAŞTIRILMASI Tarımsal ürünlerin bozulmadan muhafaza edilmesi ve bu sayede iç ve dış pazarlarda tüketilebilmesi için başvurulan yollardan biri de ürünleri dondurarak işlemektu\Bu nedenle özellikle ihracata dönük,dondurarak değerlendirme sanayii ülkemizde de genişlemektedir. Çalışmada amaç, ihraç potansiyeli çok yüksek olan dondurulmuş meyve ve sebze sanayiinin Türkiye'de ve daha çok dünyadaki geHşimini incelemek ve ürünlerimize rekabet gücü kazandıracak kalite kontrol unsurlarım ortaya koymaktır..Bu nedenle öncelikle dondurulmuş meyve ve sebze sanayiinin mevcut durumu incelenmiştir.Daha sonra hammaddeden başlayarak üretim aşamalarında kalite kriterlerinin belirlenmesi, alıcı ülkelerin istekleri ve rekabet gücünün artırılması için alınması gereken önlemler incelenmiştir. Araştırmada geniş bir kaynak taraması yapılmış, konu ile ilgili çeşitli düzeydeki görevli ve kişilerin görüşleri alınmıştır.Ayrıca Bursa ve Yalova civarındaki dondurulmuş gıda fabrikaları ile işbirliği yapılarak kalite kontrol kriterleri bir sezon boyunca ele alınmıştır. Sonuç olarak, rekabet gücünün artırılmasında en önemli faktörlerin başında kaliteli üretimin geldiği, bunun da ancak sistemin tüm aşamalarında iyi bir şekilde uygulandığı takdirde mümkün olacağı ortaya çıkmıştır. Uluslararası pazarlarda rekabet edebilmek için alıcı ülkelerin beklentilerini karşılayacak kalite ve standartta üretim gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RESEARCH FOR INCREASING COMPETITIVENESS OF EXPORT FROZEN FRUIT&VEGETABLE INDUSTRY QUALITY CONTROL CRITERIAS The goal of the agricultural industry in Turkey is to protect the product from spoilage,here by encouraging consumtion in forign and domestic markets.One of the techniques is to process the products frozen.The frozen processed food industry is becoming available in our country,this is encouraging especially towards exports. The main goal in this study is to examin the progress of the frozen fruit and vegetable industry with the highest export potential in Turkey,and around the world.To competitively strengthen our products we must put forward quality control componantsJFor this reason the existing condition of the frozen fruit and vegetable industry has been examined.Afterwards,starting from raw materials,the necessary precautions to increase competition were examined to determine quality critearias in production,compared to the demands of possible product purchasing countries. In this study the extensive source research has been done,the officals and people in charge have been asked qustions in this matter Moreover,the quality conrol critearias, with the cooperation of the frozen processed food factories in Bursa, Yalova and their vacinities have been inspected all season long Conequently,the above all most important factor is quality production of the productThis could be possible if each step of 'the proven system was carefully carried out.In order to compete in international markets,the possible product buying countries demand our frozen processed food companies meet and verify the production quality standards.