Paketlenmiş taze sebzelerin hijyenik durumu ve raf ömrü üzerine bir araştırma
An Investigation on hygienic status and shelf life of packaged fresh vegetables
- Tez No: 105989
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET PAKETLENMİŞ TAZE SEBZELERİN HİJYENİK DURUMU VE RAF ÖMRÜ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Paketlenmiş taze sebzeler tabii halde tüketildiklerinden halk sağlığı açısından riskli gıdalar arasında gösterilebilir. Toplam canlı bakteri, E. coli ve Koliform Gubu balkteriler açısından özel bir fabrika laboratuarında 7 çeşit sebze örneği incelenmiştir. Özellikle hijyenik üretimin göstergesi olan bu 3 çeşit bakteriyle denemeler yapılmıştır. Örnekler arasında bulunan iceberg salata örneği diğer örneklere nazaran son derece olumlu sonuçlar vermiştir. Toplam canlı bakteri, kolifom bakteri ve E. coli yükü açısından düşük değerler ölçülmüş olup, raf ömrü olarak da diğerlerinden oldukça farklılıklar göstermektedir. Yapılan mikrobiyolojik analizler sonucunda anlaşılmıştır ki; fabrikada yapılan paketlemeden sonra gerekli soğuk zincir korunmak kaydıyla ürünlerin tüketiciye ulaşıncaya kadarki dönemde fabrika çıkışı mikrobiyal yük max. 500.000 cfu/g'ın uygun olduğu gözlenmiştir. Ancak gövdesi toprak içinde gelişen sebzelerin mikrobiyal yük olarak aşağıya çekilmesi oldukça güçtür (Havuç gjbi).Bu yüzden bu tür sebzelerin paketlenme esnasında önce çok iyi temizlenmesi ve kullanılan yıkama suyunun mikrobiyolojik olarak temiz olması gereklidir. Soğuk hava deposunda yapılan denemelere göre paketlenmiş taze sebzelerin üreticiden tüketiciye ulaşıncaya kadar çok düzenli bir soğuk hava zincirinde nakledilmesi gerektiği sonucunu ortaya çıkmaktadır. Sicaklıklardaki küçük dalgalanmalar paketlenmiş sebzelerde terlemeye yol açarak çok çabuk bozulmalarına sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN INVESTIGATION ON HYGIENIC STATUS AND SHELF LIFE OF PACKAGED FRESH VEGETABLES Packaged fresh vegetables are known to be risky nutrients in health issues for the fact that they are consumed in their natural state. At a private laboratory seven kinds of vegetables have been tested. The research has shown three types of bacterium; living, E. coli, and coliform were present in each vegetable. In several trials the same results have been observed, most likely due to hygienic production. Iceberg lettuce is one of the vegetables that has shown the most affirmative results compared to others. Lower measures of living, E. coli, and coliform bacteria have been seen in that particular vegetable, and the shelf life has been observed more than the other vegetables. After the microbiologic analysis, it has been proven that the factored-out micro bacterial volume has been measured as max. 500.000 cfu/g. This has been proven upon the completion of the process of packaging, under the necessary standards of the Chain of Cooling until it reaches the consumer. The vegetables with body roots structured below the surface, such as carrots, are not easy to be lowered in the micro bacterial volumes that they carry. These kinds of vegetables have to be rinsed carefully and the rinse water must be free of bacteria. The experiments, which took place in the chain of cooling, have shown us ^aTThe^Tmstabie^temperatures may~^ause-scrious effects^ on^he^roductsJhese^ effects will be visible as perspiration inside packages, which will lead to rotting