Ülkemizdeki tarım makineleri imalatının kalite açısından incelenmesi üzerine bir araştırma
A Research on the investigation of quality of agricultural machinery manifacture in Turkey
  1. Tez No: 106000
  2. Yazar: HAKAN KUŞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Uluslararası Standardizasyon Teşkilatının ISO 9000 Standartlar serisinde tanımlanan kalite sistemi, piyasaların küreselleşmesi ile hızla artan rekabet şartlanna cevap olarak geliştirilmiş olup yayılarak kabul görmüştür. Ülkemizde bulunan birçok üretici kuruluş Toplam Kalite Yönetimi ' nin istediği kalite güvence sisteminin kuruluşa ne getireceğinin, uzun vadede verimliliği ve büyümeyi ne şekilde etkileyeceğinin bilincinde değildir. Bunun nedeni ise halkımızın büyük bir çoğunluğunun ekonomik açıdan yetersiz bulunan satın alma gücüne sahip olup, satın alma kararlannın oluşturulmasındamal kalitesinden çok fiyat üzerinde yoğunlaşmaktadır. Ülkemizde tanm makinalan imalat sanayiinde kalite yönünden iyileşmeler olmasına rağmen ISO standartlarının çok uzağındadır. Ülkemizde tanm makinalan imalatında son yıllarda yaşanan sorunların temeline bakıldığında dar bir alanı kapsayan primitif bir yapının varlığı ortaya çıkmaktadır. Öte yandan globalleşme ile birlikte tanm makinalan imalatımızda yapısal sorunların çözülmedikçe bu imalatın gelişmesi söz konusu değildir. Buna bir de globalleşme eklenirse tarım makinalan imalatında önümüzdeki yıllarda büyük sorunlarla karşılaşılacağı ortadadır. Şüphesiz ki bu konuda ilk ele alınacak kalite olmalıdır. Bu araştırmada bir tanm makinalan imalatçısı olan İRTEM Tanm Makinalan ve Ticaret Ltd. Şti. ele alınarak tanm makinalan imalatında kalite sorunlarının ortaya çıkartılmasına çalışılmıştır. Bu amaçla fabrikanın kalite kriterlerine uygun olup olmadığı incelenmiş ve baz» önerilerde bulunulmuş ve aynca işletmeye bir kalite el kitabı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Quality system, which was been determined in ISO standartds series of the International Standardization Organization, has been accepted by spherical market as an answer to the condition of the rivalry. A lot of producer organization in Turkey, doesn' t comprehend that what the quality system which is wanted by Total Quality Management will give to the organization and how the quality system will effect to productivity and development. Alot of people in Turkey who have insufficient marketting possibility, bas become dense on the price instead of the quaiity.ln Turkey, industry of the agriculture mechanization production is so faraway than ISO standards inspide of there are improves on the quality. In Turkey, at the basis of the problems, which is experienced on the agriculture mechanization production on last years, a primitive construction, which is included a narrow area is seen. The rest with becaming global, if the structural problems in the agricultural mechanization production doesn' t solve, producing development is impossible. If becoming global is added to this problem, production of the agricultural mechanization will meet to the big problems on next years. Certainly, by this subject, quality is must be researched as a first thing. In this research ; IRTEM Tarım Makinalan ve Ticaret Ltd. Şti. Was chosen and worked to determine the quality problems in the agricultural mechanization production. By this purpose, the factory was delicated according to the quality, some suggestions and a quality hand book were presented to the factory. TT