Tekirdağ İlinde kullanılan tarım alet ve makinelerinin kullanım ömrünün saptanması üzerine bir araştırma
The Research is about the using years of agricultural instruments and machines in province of Tekirdağ
  1. Tez No: 106001
  2. Yazar: GÜRKAN AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi Tekirdağ İlinde Kullanılan Tarım Alet ve Makinelerinin Kullanım Ömrünün Saplanması Üzerine Bir Araştırma. Gürkan AKÇA Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makineleri Anabilim Dalı Daııışman:Prof.Dr.SeIçukARIN 2001. Sayfa: 55 Jüri: Prof. Dr. Selçuk ARIN.Jüri: Prof.Dr.Poyraz ÜLGER.Jüri: Yrd. Doc. Dr. Okan GAYTANCIOĞLUII Tarım işletmelerinde çeşitli işlemlerin çabuk ve zamanında yapılabilmesi için çeşitli alet ve makineler kullanılır. Bugün dünya ülkeleri yeni ekipman ve mekanik güç uygulamalarına büyük ilgi göstermektedir. Kullanılacak en uygun makineyi seçmede, ekonomik düşüncelerin yanında teknik düşüncelere de gereksinim vardır. İşletmeye alınacak her makinenin kullanma süresince işletmenin katım arttırması gerekir. Bu durum özellikle makineleşmenin fazla olduğu işletmelerde kendini daha çok gösterir. Bu araştırmanın amacı Tekirdağ ilinde mevcut bulunan taran alet ve makinelerine ait kullanım ömrünü saptamak ve düzenli olarak tasnif edilmiş verileri ihtiyaç duyulan alanlara sunmaktır. Araştırmada konu ile ilgili daha önceki çalışmalar incelenmiş, Tekirdağ ilinin iklimi, toprak yapısı ve tarımsal üretimi ile ilgili bilgilerin yam sıra, masraf elemanları göz önünde tutularak, bugünkü değerler üzerinden ekonomik kullanılma süreleri belirlenmiştir. Tekirdağ ilinde daha çok traktör sahipleri olan çiftçilerle anketler yapılmış, bu ilde en çok kullanılan tarım alet ve makineleri için kullanım ömürleri saptanmıştır. Elde edilen veriler, dünya ülkelerinin verileriyle karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Master of Science Thesis The research is about the using years of agricultural instruments and machines in province of Tekirdağ. GUrknn AKÇA Thrace University Graduate School of Nature! and Applied Sciences Department of Agricultural Machinary. SUpcrviziir: Prof. Dr. Selçuk ARIN 20ü!, Page:55 Jury: Prof. Dr. Selçuk ARIN Jury: Prof.Dr. Poyraz ÜLGKR Jurv: Ynl. Doc. Di. Okan (ÎAYTANC IO?UIIV Different instruments and machines are used in agricultural management's to make the works as quick as possible. All the countries are interested in inventing new machineries. Technical thinkings are needed with the economical thinkings. The profit of the management must increase with the new instruments and new machines. We can see this in some management's which use machines a lot. The aim of this research is to fix the using years of the instruments and machines in province of Tekirdağ and giving data's to the areas which need it. In this research, the previous researches were examined carefully; climate of Tekirdağ, its soil structure, agricultural producing and expenses elements are used for determining the economical using periods with today's valves. Most of the inquiries were made with the owner's of the tractors in Tekirdağ. Using years of the instruments and machines were fixed and their data were compared with the worlds data's.