Farklı çalışma koşullarında traktör egzoz emisyonlarının belirlenmesi
Determination of tractor exhaust emissions at different working conditions
  1. Tez No: 105999
  2. Yazar: MEHMET RECAİ DURGUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK ARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Çevre Mühendisliği, Agriculture, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi Farklı Çalışma Koşuiiannda Traktör Egzoz Emisyonlarmm Belirlenmesi Mehmet Recai DURGUT Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Ânabilim Dalı Dansşman: Prof. Dr. Selçuk ARIN 2001, Sayfa: 52 Jüri: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Jüri: Prof. Dr. Selçuk ARIN (Danışman) Jüri: Doç. Dr. Selçuk ALBUTII Bu çalışmanın amacı; farklı çalışma koşullarında traktör egzoz emisyonlarının belirlenmesidir. Ayrıca ISO 8178 standardına göre belirlenen egzoz emisyon değerleri ile farklı çalışma koşullarında belirlenen egzoz emisyon değerlerini karşılaştırmak çalışmanın diğer bir amacını oluşturmaktadır. Araştırma materyali. New Holland marka, 70 kW gücünde: dört çeker standart bir traktör ve bölgemizde yaygın olarak kullanılan kulaklı pulluk, çizei pulluk, yaysız kültüvatör, yaylı kültüvatör ve ekim makinasıdır. Farklı çalışma koşullarında egzoz emisyonlarının belirlenmesi için bölgemizde yaygın olarak kullanılan tarım alet ve makinaiarmın bazı işletme verileri (çeki kuvveti, devir sayısı, patinaj, tarla çalışma hızı, yakıt tüketimi ve yüklenme faktörleri) saptanmış ve bu veriler kullanılarak laboratuar koşullarında egzoz emisyon değerleri saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda; en fazla CO emisyonu yaylı kültüvatör ile çalışmada 7.064 g/kWh, en fazla HC emisyonu yaysız kültüvatör ile çalışmada 3.216 g/kvVh ve en faz i a NOx emisyonu yaysız küitüvatör ile çalışmada 14.424 g/kVVh olarak saptanmıştır. Makinalar ile çalışmada bulunan egzoz emisyon değerleri ISO 8178 standardına göre belirlenen egzoz emisyon değerleri ile karşılaştırıldığında en büyük fark, CO emisyonunda ekim makinası ile çalışmada %1 9.628. HC emisyonunda yaysız kültüvatör ile çalışmada % 309.160 ve NOx emisyonunda yaysız kültüvatör ile çalışmada %1 4.622 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY Master of Science Thesis Determination of Tractor Exhaust Emissions at Different Working Conditions Mehmet Recai DURGUT Trakya University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Selçuk ARIN 2001, Page 52 Jury Jury Jury Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Selçuk ARIN Assoc. Prof. Dr. Selçuk ALBUTIV The aim of this study was to determine tractor exhaust emissions for different working conditions. In addition, another aim was also to compare of emission values calculated from ISO 8178 with valves obtained for different working conditions. Research materials were standard four-wheel-drive New-Holland L-95 tractor that has 70 kW power, plough, chisel, cultivator, cultivator with spring and sowing machine that are commonly used in Trakya Region. Some operating data were obtained such as drawing force, engine speed, wheel slip, field working velocity, fuel consumption and loading factors, in order to determine of exhaust emissions at different working conditions. Exhaust emission values at laboratory conditions were calculated by using these data. At result of this research, maximum CO emission, HC emission, NOx emission were calculated as respectively 7.064 g/kVVh at working with cultivator with spring, 3.216 g/kWh at working with cultivator, 14.424 g/kWh at working with cultivator. Exhaust emission values were obtained from working with machines are compared with exhaust emission values that are obtained according to ISO 8178, maximum CO, HC, NOx differences can be determined as respectively 19.628 % at working with sowing machine. 309.160 % at working with cultivator and 14.622 % at working with cultivator.