S.S. Kırklareli Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliğinin kooperatifçilik ve işletmecilik açısından incelenmesi
Analysis of Union of L.L. Kırklareli Village Development and Other Multi-purpose Agricultural Cooperatives from the point of cooperation and management
- Tez No: 106009
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLEN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi S.S. KIRKLARELİ KÖY KALKINMA VE DİĞER TARIMSAL AMAÇLI KOOPERATİFLER BİRLİĞİNİN KOOPERATİFÇİLİK VE İŞLETMECİLİK AÇISINDAN İNCELENMESİ Tarık ERGİN Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. Gülen ÖZDEMİR 2001, Sayfa : Jüri : Prof Dr. İ.Hakkı İNAN Jüri : Prof.Dr. Osman ŞİMŞEK Jüri : Yrd.Doç.Dr. Gülen ÖZDEMİR Türkiye'de faaliyet gösteren Köy Kalkınma Kooperatiflerinin genel durumu ve Köy Koop Kırklareli Birliği incelenerek Türkiye ekonomisindeki yerleri hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırmanın diğer bölümünde ise Köy koop Kırklareli Birliği kooperatifçilik ve işletmecilik açısından incelenmiştir. Köy Kalkınma Kooperatiflerinin ülke ekonomisinde daha belirleyici olabilmesi için etkinliğinin artması ve devletin politika olarak kooperatifçiliği benimsemesi gerekmektedir.Yöneticiler ile yapılan anket sonucunda Birlik faaliyetlerini yeterli bulma oranlan rehberlik hizmeti dışında %95 seviyesinde bulunmuştur. Yine yapılan anket sonucunda Köy Koop Kırklareli Birliğinde kooperatifçilik eğitimi ve rehberlik çalışmaları yapılması istenmiştir. Birlik kooperatifçilik açısından incelendiğinde oldukça olumlu sonuçlar alındığını görmekteyiz. Köy Koop Kırklareli Birliği işletmecilik açısından incelendiğinde birliğin kısa süreli borçlarını ödeme gücünün ve net çalışma sermayesinin yeterli olduğu, ayrıca birliğin daha çok iç kaynaklarıyla faaliyetlerini sürdürdüğü görülmüştür. Birliğin pasifleri içerisinde, uzun süreli borcun bulunmaması toplam borçlar/aktifler ve kısa süreli borçlar/aktifler oranlarının aynı rakamları vermesine neden olmuştur. Toplam borçlar/özsermaye oranındaki yıllar itibarıyla artışın nedeni, dönem karlarının ortaklara dağıtılmayıp birliğin bünyesinde tutulması olarak göze çarpmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Köy Koop, Kooperatif Birlik, Kırklareli
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY Master Thesis ANALYSIS OF UNION OF L.L. KIRKLARELİ VILLAGE DEVELOPMENT AND OTHER MULTI-PURPOSE AGRICULTURAL COOPERATIVES FROM THE POÎNT OF COOPERATION AND MANAGEMENT Tank ERGİN The University of Thrace, Agricultural faculty of Tekirdağ Dept. of Agricultural Economics Consultant : Yrd.Doç.Dr. Gülen ÖZDEMİR 2001, Page : Jury : Prof.Dr. tHakki İNAN Jury : ProfDr. Osman ŞİMŞEK Jury : Yrd.Doç.Dr. Gülen ÖZDEMİR In this thesis, by studying Koy Koop Kirklareli Union, information about general situation of the Village Development Cooperatives and their situations, in the Turkish economy, is given. On the other part of the thesis, Koy Koop Kirklareli Union is studied mi connection with cooperation and management functions. Finally, of the effectiveness which Village Development Cooperatives becomes a determinant sector in the Turkish economy, their effectiveness must be increased and the cooperation must be appreciated as a development politay by the government. As a resuh of the inquiry with the managers, satisfaction rate of Union's activities towards cooperatives is 95%, but guidance services are excepted. Furthermore, as a resultof the inquiry, it is seen that cooperatives are desired an implementation of cooperation education and guidance services from the Koy Koop Kirklareli Union. At this study, observations concerning cooperation are found highly positive. Concerning management functions, Koy Koop Kirklareli Union's payment capacity of short-term debts, and net working capital are satisfactory; moreover, Union's management activities are sponsored by internal sources. Absence of long term debts in Union's passives, caused to ratios of the total debts/actives and short-term debts/actives, be the same numbers. At last, it is observed that, increase in ratio of total debts/working capital year by year respectively, is caused by holding profit of the working year in the union, in place of distribution of the profit to the shareholders. KEY WORDS Köy Koop, Cooperative Union, Kirklareli