Kırklareli ili köyleri halk giyimi ve iç mekân dokumalarının günümüz moda tasarımlarına yansıtılması
Reflecting Kırklareli provincial villages folk clothing and interior weaving to today's fashion designs
  1. Tez No: 755950
  2. Yazar: SELEN YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEN GEYİK DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Dokuma kumaşlar nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelmiştir. Teknolojinin çok hızlı gelişmesi beraberinde oldukça farklı üretimlerin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Kırklareli geleneksel giyim ve iç mekân tekstilleri, renk, doku, desen ve kompozisyonun göz alıcı karışımıyla giyim, el sanatları doğadan ilham alan eşsiz bir sanat formudur. Bu sanat formuna Kırklareli köylerinde halkının günlük yaşamında günümüzde de tanık olunmaktadır. Aynı zamanda doğum, ölüm ve düğünlerin önemli bir kültürel giysisidir. Kırklareli kumaşları, dokuma özellikleri, kullanılan malzemeler ve Kırklareli halkının kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapmış oldukları ve kendi zevklerini yansıtan tasarımlarıyla benzersizdir. Tezin konusu, 93 Harbi (1877-1878) sonrasından günümüze Kırklareli köyleri halk giyimi ve iç mekânda kullanılan dokuma kumaşları incelenerek özgün kumaş tasarımları ve giysi yapımında kullanılmasıdır. Kırklareli köylerinin geleneksel tekstil örneklerinin malzeme, teknik ve desen özellikleri incelenecektir Tezin amacı, Trakya'da 93 Harbi (1877-1878) sonrasında oluşan politikalar, ekonomik durumlar, kültürel olayların neden olduğu tepkiler tekstil ve moda anlayışlarına da yansımıştır. Kırklareli köy kültüründe dokuma kumaşların giyim ve mekânda kullanım eşyası olmanın ötesinde binlerce yıllık birikimini nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelen örneklerin incelenmesi ve kayıt altına alınması, geçmişin izlerini geleceğe taşınması açısından büyük bir önem taşımaktadır. Kırklareli köylerinde alan çalışması yapılarak geleneksel tekstil örnekleri malzeme, teknik, desen özellikleri ve dikiş yöntemleri incelenmiştir. Kırklareli köylerinde geçmişten günümüze giyim kültürü incelenerek, günümüze ulaşan örneklerden yararlanılarak moda tasarımı artistik çizimlerin hazırlanması, gelecek nesillere ışık tutacak bir belgesel niteliği taşıması ve özellikle ilgili literatüre katkı sağlaması amaçlanmıştır. Araştırma yöntemi olarak; öncelikle literatür taraması yapılmış ve hangi eserlere ulaşabilir tespit edilmiştir. Araştırma süresince Kırklareli Üniversitesi Kütüphanesi, Kırklareli İl Halk Kütüphanesi, Kırklareli Müzesi, YÖK tez tarama sayfasından ve Kırklareli köylerinde yaşayan halktan yararlanılmıştır. Araştırma ile ilgili fotoğraf ve yayın kopyaları alınarak bilgisayar teknolojisi ile internetten yararlanılmıştır. Kırklareli köy kültüründe dokuma kumaşların giyim ve mekânda kullanım eşyası olmanın ötesinde binlerce yıllık birikimini nesiller boyu anadan kıza aktarılarak günümüze kadar gelen örneklerin incelenmesi ve kayıt altına alınması, geçmişin izlerini geleceğe taşınması açısından büyük bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Woven fabrics have been passed down from generation to generation and have survived to the present day. The rapid development of technology enables very different productions. Kırklareli's traditional clothing and interior textiles, with its eye-catching blend of color, texture, pattern and composition, is a unique art form inspired by nature. This art form is still witnessed in the daily life of the people in the provincial villages of Kırklareli. It is also an important cultural garment of birth, death and weddings. The subject of the thesis is exploring the use of original fabric designs and garments by examining the folk wear and interior woven fabrics of Kırklareli villages after the 93 War (1877-1878). The material, technique and pattern characteristics of the traditional textile samples of Kırklareli villages will be examined. Folk art, folklore, local and national examples of textural surfaces created with the traditional method will be determined. The aim of the thesis is that the reactions caused by the policies, economic conditions and cultural events that occurred after the 93 War (1877-1878) in Thrace were also reflected in their textile and fashion understandings. In the village culture of Kırklareli, woven fabrics are of great importance in terms of carrying the traces of the past to the future, besides being clothing and items for use in the space, examining and recording the examples that have survived to the present day by transferring thousands of years of accumulation from generation to generation. Traditional textile samples, material, technique, pattern features and sewing methods were examined by conducting field studies in Kırklareli villages. It is aimed to examine the clothing culture in Kırklareli villages from the past to the present, to prepare fashion design artistic drawings by making use of the examples that have survived, to carry a documentary quality that will shed light on future generations, and to contribute to the relevant literature. As a research method; First of all, a literature review was made and it was determined which works could be accessed. During the research, Kırklareli University Library, Kırklareli Provincial Public Library, Kırklareli Museum, YÖK thesis review page and the people living in Kırklareli villages were used. Photographs and publications related to the research were taken and computer technology and internet were used. In the village culture of Kırklareli, woven fabrics are of beyond being clothing and items for use in the space, examining and recording the examples that have come to the present day by transferring thousands of years of experience from mother to daughter for generations and it is great importance in terms of carrying the traces of the past to the future.