Workshop-laboratory applications of technical education faculties mechanical teaching department the sanitary plumbing teaching programme
Teknik eğitim fakülteleri makine eğitimi bölümü tesisat öğretmenliği programında atölye-laboratuvar uygulamalarının belirlenmesi
  1. Tez No: 106054
  2. Yazar: MEHMET KARAKUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ill ÖZET Teknik eğitim fakülteleri makine eğitimi anabilimdalı bünyesindeki tesisat öğretmenliği teknik alanda eğitim veren bir programdır. Bu program, teorik olarak verilen derslerin uygulama ile birleştirilmesi neticesinde mesleki bilgilerin öğretilmesini içerir. Uygulamaların amacına ulaşabilmesi için atölye ve laboratuvarlann eksiksiz olarak donatılması gerekmektedir. Standart öğrenci sayısı belirlendikten sonra öğrencilerin gerek atölyede kullanmış oldukları ekipman ve donanımlar gerekse laboratuvar cihazları adet olarak tespit edilmelidir. Bu tez çalışmasında atölye ekipman, donanımlar ile laboratuvar deney cihazlarının adetleri, özellikleri ve bunlarla yapılan uygulamalar üzerinde durulmuştur. Tesisat öğretmenliği programı alanında, İsparta Süleyman Demirel Üniversitesi, İstanbul Marmara Üniversitesi, Ankara Gazi Üniversitesi ve Zongulda Karaelmas Üniversitesi eğitim vermektedir. Bu üniversitelerin mevcut atölye ve laboratuvar koşulları göz önünde bulundurularak ders programlarındaki benzerlikler ve farklılıklar araştırılmış, bunun sonucunda teorik derslerin uygulama ile paralel işlenmesinin uygun olacağı görüşüne varılmıştır. Uygun atölye ve laboratuvar şartlarında eğitim alarak mezun olan teknik öğretmen adayı, ülkemizde eğitim veren Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarındaki endüstri meslek lisesi, çok programlı liseler ve çıraklık eğitim merkezleri gibi kurumlarda öğretmenlik yapma hakkı kazanırlar. Ayrıca özel sektörde branşlanyla ilgili teknik alanlarda çalışma imkanı bulurlar. ANAHTAR KELİMELER: Tesisat atölye ve laboratuvarları, ekipman- donanım ve cihazlar, yapılan uygulamalar
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The sanitary plumbing education departmant is a programme which is a part of machanical education of technical knowledge which is carried out by combination of teaching theorathical lessons and their applications in the laboratories.Workshops and laboratoies should be well- garnished to obtain the purpose of applications. After concluding the number of standart student the number of either the equipment or the laboratory tools which are used by students in the workshops or laboratories should be denoted.The aim of this thesis work is to examine the number or qualifications of the workshop equipment hardwares and the work which is applied by them. İsparta Süleyman Demirel University, Istanbul Marmara University, Ankara Gazi University and Zongulda Karaelmas University have Sanitary Plumbing Education department. By thinking about the workshop and laboratory conditions of these universities,the qualifications and requirements of these workshops and laboratories have been denoted,analogies and differences of the programmes of the mentioned universities have been investigated and eventually it is concluded that it will be suitable to study the theorathical and application programmes. In conclusion,the technical teacher candidate who has been taught in suitable workshop and laboratory conditions can work as a technical teacher at highschools,such as Industry Occupation Highschols,Technical Highschools,Varified Programmes Highschools which are highschools of Educational Ministry. Additionally,they can also work technically at private field in their branches. In this thesis, the equipments,hardwares and tools which are used in the sanitary plumbing Workshops and laboratories andthe applications of them have been investigated. It has been denoted why and where these applications are used. KEY WORDS: The Sanitary Plumbing Workshops and Laboratories,Equipment,Hardwares and Tools and Applications